ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | FOOTBALL LEAGUE | Το ντέρμπι βάφτηκε κυανόλευκο!

Το ντέρμπι βάφτηκε κυανόλευκο!

Με το τέρμα του, πρώην κιτρινόμαυρου, Λευτέρη Γιαλούση στο 6’ ο Ηρόδοτος κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 του Εργοτέλη στη Νέα Αλικαρνασσό και το ντέρμπι της αγωνιστικής της Football League βάφτηκε κυανόλευκο. Δύο δοκάρια για τον Εργοτέλη με τους Κοζορώνη και Έφορντ!

Ο Ηρόδοτος είχε την ουσία και κατάφερε στη μεγάλη του ευκαιρία να πετύχει το νικητήριο τέρμα. Ένα τέρμα που προήλθε από δύο πρώην τον Φραγκουλάκη και τον Γιαλούση, με τον δεύτερο να μην το πανηγυρίζει.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για τον Ηρόδοτο, καθώς στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Εργοτέλη, κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Μόλις στο 6’ ο Φραγκουλάκης εκτέλεσε το φάουλ, ο Γιαλούσης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενούμενων και με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καλογεράκη για το 1-0.

Από εκείνο το σημείο ο Εργοτέλης ανέβασε στροφές, πίεσε τους γηπεδούχους και στο 19’ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Κασμερίδη. Όμως αυτή ήταν και η μοναδική καλή στιγμή που πραγματοποίησαν οι κιτρινόμαυροι με το ημίχρονο να τελειώνει με τον Ηρόδοτο μπροστά στο σκορ.

Η επανάληψη ξεκίνησε βρίσκοντας εκ νέου τον Ηρόδοτο να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 54’ οι κυανόλευκοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Μασάδο και Κωνσταντινίδης συνδυάστηκαν άψογα με τον δεύτερο απέναντι στον Καλογεράκη να μη μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Εργοτέλη.

Οι κιτρινόμαυροι προσπάθησαν ν’ αλλάξουν το κακό αγωνιστικό τους πρόσωπο και στο 61’ έφτασε στην ισοφάριση με την κεφαλιά του Μπάτζιου ωστόσο ο ποδοσφαιριστής του Εργοτέλη ήταν εκτεθειμένος και έτσι ακυρώθηκε το τέρμα που πέτυχε.

Όσο περνούσε ο χρόνος ο Εργοτέλης ανέβαζε τις γραμμές του ψάχνοντας την ισοφάριση, με τον Ηρόδοτο να βρίσκει χώρους στην κιτρινόμαυρη άμυνα και στο 80’ ο Σμυρλής με κεφαλιά έχασε μοναδική ευκαιρία για να… τελειώσει το παιχνίδι, όμως ο Καλογεράκης μπλόκαρε.

Στο επόμενο λεπτό ο Εργοτέλης απείλησε με τον Ιατρούδη και δύο λεπτά αργότερα με τον Μπρους, όμως οι δύο αυτές προσπάθειες δεν είχαν ευτυχή κατάληξη, ενώ στις καθυστερήσεις το σουτ του Έφορντ σταμάτησε στο δοκάρι του Κασμερίδη, με αποτέλεσμα το 1-0 να μένει μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης και τον Ηρόδοτο να πανηγυρίζει τη νίκη στο ντέρμπι της πόλης.

Ηρόδοτος (Αρμάντο Φουτσίνι) Κασμερίδης, Προβιδάκης, Γιαλούσης Μπάμπης, Κασαπάκης (83’ Φουκαράκης), Φραγκουλάκης, Κωσταντινίδης (76’ Σμυρλής), Μασάδο, Μάκο (65' Κανδηλάκης), Δαμιανάκης, Αργκιλέσι.

Εργοτέλης: (Νίκκι Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Κοζορώνης, Γιακούμπου, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Μπρους, Τσέλιος (84’ Σταθόπουλος), Μπουτσάκης (72’ Λαμπάκης), Κουατένγκ (63' Καπνίδης), Ιατρούδης, Έφορντ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

92' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη, η μπάλα άουτ.

90' Πέντε λεπτά των καθυστερήσεων

84' Ολοκληρώνει με τις αλλαγές του και ο Εργοτέλης. Στη θέση του Τσέλιου πέρασε ο Σταθόπουλος, με τον Παπαβασιλείου να βάζει ακόμα έναν επιθετικό στο παιχνίδι.

83' Στη θέση του Κασαπάκη πέρασε ο Φουκαράκης.

83' Σουτ του Μπρους η μπάλα άουτ.

81' Σουτ του Ιατρούδη, μπλοκάρει ο Κασμερίδης.

80' Σέντρα του Φραγκουλάκη, κεφαλιά Σμυρλή με τον Καλογεράκη να αποκρούει

77' Στη θέση του Κωνσταντινίδη περνάει ο Σμυρλής.

72' Ο Λαμπάκης περνάει στη θέση του Μπουτσάκη.

70' Σουτ του Μασάδο μπλοκάρει ο Καλογεράκης.

65' Στη θέση του Μάκο περνάει ο Κανδηλάκης.

63' Αλλαγή για τον Εργοτλελη. Στη θέση του Κουατέγκ μπαίνει ο Καπνίδης.

61' Εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη, ο Μπάτζιος στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Κασμερίδη, ωστόσο ο βοηθός σηκώνει το σημαιάκι για οφσαιντ.

54' Μεγάλη στιγμή για τον Ηρόδοτο. Μασάδο και Κωνσταντινίδης συνδυάστηκαν όμορφα, με τον δεύτερο να βρίσκεται απέναντι στον Καλογεράκη αλλά να μη μπορεί να τον νικήσει.

51’ Κοντινό σουτ του Έφορντ, έπειτα από τη σέντρα του Ιατρούδη, μπλοκάρει ο Κασμερίδης.

49' Κίτρινη κάρτα στον Μάκο για σκληρό μαρκάρισμα.

46' Κλιτρινη κάρτα στον Κασαπάκη για σκληρό μαρκάρισμα.

46' Έναρξη του δευτέρου μέρους.

Ημίχρονο στην αναμέτρηση

44' Κίτρινη κάρτα στον Γιαλούση για σκληρό μαρκάρισμα στον Κουατένγκ.

41' Κίτρινη κάρτα στον Μπρους για σκληρό μαρκάρισμα.

35' Εκτέλεση κόρνερ από τον Κοζορώνη, ο Ιατρούδης προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τη λάθος έξοδο από τον Κασμερίδη αλλά δεν έστειλε τη μπάλα στο τέρμα.

26' Σουτ του Μασάδο, μπλοκάρει άνετα ο Καλογεράκης

19' Δοκάρι για τον Εργοτέλη έπειτα από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη.

16' Εκτέλεση φάουλ από τον Φραγκουλάκη από τα αριστερά, ο Δαμιανάκης πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα περνάει άουτ.

15' Ανέβασε στροφές ο Εργοτέλης και έχει πάρει την κατχή με το μέρος του, δίχως όμως να μπορεί να απειλήσει.

7' Δεν πανηγυρίζει το τέρμα ο Λευτέρης Γιαλούσης, καθώς έχει περάσει στο παρελθόν από τους κιτρινόμαυρους.

6' ΓΚΟΛ για τον Ηρόδοτο! Ο Φραγκουλάκης εκτέλεσε το φάουλ, και ο Γιαλούσης με κοντινή κεφαλιά έπειτα από το λάθος της άμυνας του Εργοτέλη κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους.

3' Σουτ στην κίνηση από τον Κουατένγκ έπειτα από τη σέντρα του Κοζορώνη, έξω η μπάλα.

1' Σέντρα στο παιχνίδι.

Όλα έτοιμα στη Νέα Αλικαρνασσό για να ξεκινήσει το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Ηρόδοτος (Αρμάντο Φουτσίνι) Κασμερίδης, Προβιδάκης, Γιαλούσης Μπάμπης, Κασαπάκης, Φραγκουλάκης, Κωσταντινίδης, Μασάδο, Μάκο (65' Κανδηλάκης), Δαμιανάκης, Αργκιλέσι

Αναπληρωματικοί: Κουράκης, Κανδηλάκης, Σμυρλής, Αμαραντίδης, Κοντογιάννης, Φουκαράκης, Καριωτάκης

Εργοτέλης: (Νίκκι Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Κοζορώνης, Γιακούμπου, Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Μπρους, Τσέλιος, Μπουτσάκης, Κουατένγκ (63' Καπνίδης), Ιατρούδης, Έφορντ

Αναπληρωματικοί: Κατσιμήτρος, Σταθόπουλος, Καπνίδης, Μανουσάκης, Αντωνίου, Οικονόμου, Λαμπάκης