ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Παρέμεινε στη κορυφή η Δαμάστα, πήρε το «διπλό» ο Ο.Φ.Α.

Παρέμεινε στη κορυφή η Δαμάστα, πήρε το «διπλό» ο Ο.Φ.Α.

Με πολλά γκολ ολοκληρώθηκε το δεύτερο μισό της 13ης αγωνιστικής της Α2 PWM MEDICAL κατηγορίας της ΕΠΣΗ.

Αναλυτικότερα, η πρωτοπόρος Δαμάστα συνέχισε στον ρυθμό τον θετικών αποτελεσμάτων, καθώς επικράτησε 2-1 στην έδρα της κόντρα στο Γουβών ΠΑΟ. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Απλαδάς στο 38ο λεπτό, οδηγώντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με 1-0. Στην επανάληψη ο Τζουβάρας βρήκε και εκείνος δίχτυα για την Δαμάστα, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 2-0, ενώ οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 2-1, με το γκολ του Τσάλου στο 89ο λεπτό.

Με το διπλό έφυγε ο Ο.Φ.Αρκαλοχωρίου από το γήπεδο της ΕΓΟΗ, αφού νίκησε την ομάδα των Καμινίων με 0-3, σε ένα παιχνίδι όπου όλα τα τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Ο.Φ.Α. άνοιξε το σκορ στο 47ο λεπτό, μετά από εύστοχη εκτέλεση απ’ την εσχάτη των ποινών από τον Λουλάκη. Στη συνέχεια ο Τριανταφυλλάκης διπλασίασε τα γκολ για την ομάδα του στο 65΄, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Χαρμπής διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Στο γήπεδο του Πανεπιστημίου ο Δίας, επικράτησε απέναντι στους Νέους Εργοτέλη με 2-1, παραμένοντας έτσι στη τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Σάλιακας στο 13ο λεπτό, στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια, με το προβάδισμα του ενός τέρματος. Στην επανάληψη, ο Καπιτζιώνης στο 59΄ διεύρυνε το σκορ υπέρ του Δία, γράφοντας το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω εκτός από τον να μειώσουν σε 2-1 με τον Μαυρή στο 74΄.

Εύκολη ήταν η επικράτηση του Αθλόπολις απέναντι στον Ηρακλή Νιπιδιτού με 0-5.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο γκολ, στο 26΄ και στο 45΄ με τον Άλμπερτ και τον Σαμόλη αντίστοιχα και στη συνέχεια στο δεύτερο μέρος, πέτυχαν ακόμα τρία τέρματα, με τον Ιωάννη Μανιά, με αποτέλεσμα να πάρουν μία άνετη νίκη και να παραμείνουν στη δέκατη θέση της βαθμολογίας.

Τέλος, ο Μαραθώνας επικράτησε και εκείνος εύκολα απέναντι στην ομάδα του Ασημίου με 4-2, μία αγωνιστική πριν το ντέρμπι με την Δαμάστα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Ρομπάκη και ένα λεπτό μετά πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Ξυλουράκη, ενώ το Ασήμι δεκαπέντε λεπτά αργότερα μείωσαν σε 2-1.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης ο Νταντουτάκης έξι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου σκόραρε και εκείνος για την ομάδα του. Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε με το γκολ του Ρομπάκη στο 65ο λεπτό για τους γηπεδούχους αλλά και το τέρμα του Σαριδάκη.