ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | EUROLEAGUE | Λύγισε ο Ολυμπιακός, έκανε την έκπληξη η Γκραν Κανάρια

Λύγισε ο Ολυμπιακός, έκανε την έκπληξη η Γκραν Κανάρια

Με δυνατά παιχνίδια ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της 11ης αγωνιστικής στη κορυφαία Ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση.

Την εκτός έδρα ήττα γνώρισε ο Ολυμπιακός στο Κάουνας από τη Ζαλγκίρις με 83-75.

Οι ερυθρόλευκοι μέχρι και τα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου ήταν η ομάδα που κυριαρχούσε στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Σάρας, με ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο κατάφεραν και γύρισαν το ματς, με αποτέλεσμα να πάρουν την πέμπτη τους νίκη στη διοργάνωση και να σκαρφαλώσουν στην όγδοη θέση της βαθμολογίας έστω και προσωρινά.

Κορυφαίος για τη Λιθουανική ομάδα ήταν ο Γκριγκόνις με 19 πόντους με 5/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 8/10 εντός πεδιάς σε 27΄ λεπτά συμμετοχής, ενώ για τους φιλοξενούμενους σε μεγάλη βραδιά παρά την ήττα βρισκόταν ο Πρίντεζης με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασσίστ σε 30΄ λεπτά συμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 19-29, 40-48, 60-59, 83-75

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πήρε η ομάδα του Γ. Σφαιρόπουλου καθώς επικράτησε κόντρα στην Νταρουσάφακα με 71-73.

Οι Ισραηλινοί μπορεί να βρισκόντουσαν πίσω στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, όμως από τα μέσα της τέταρτης περιόδου και μετά με ένα κρεσέντο τριπόντων κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν μία σπουδαία νίκη σε ένα παιχνίδι που φαινόταν χαμένο για εκείνους.

Κορυφαίος από τους φιλοξενούμενους με βάση τους πόντους ήταν ο Ντιμπαρτόλομεο με 13 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασσίστ. Παρόλα αυτά εξίσου σημαντική ήταν και η βοήθεια των Ο’ Μπράιαν (12π., 14ρ., 2α.), Γουίλμπεκιν (11π., 4ρ. 2α.), Ρέι (10π., 3α.) και Μπλάκ (10π., 8ρ., 1α.).

Για τους γηπεδούχους σε μεγάλη φόρμα βρισκόταν ο Μάικλ Έρικ με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 29΄ λεπτά συμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 17-17, 42-36, 62-51, 71-73

Μεγάλη ήταν και η νίκη της Μπούντουτσνοστ επί της Μπαρτσελόνα με 67-64.

Σε ένα παιχνίδι όπου μέχρι και στα τελευταία δευτερόλεπτα τίποτα δεν είχε κριθεί, ο Νεμάνια Γκόρντιτς έδρασε στην κατάλληλη στιγμή και με οκτώ συνεχόμενους πόντους έστειλε την ομάδα του σε τροχιά νίκης , απέναντι σε ένα πολύ δύσκολο αντίπαλο, όπως οι Καταλανοί.

Μπορεί η ομάδα του Μαυροβουνίου να βρίσκεται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, όμως έχει υποχρεώσει  δύο ανταγωνιστικές ομάδες (Μπαρτσελόνα τώρα, ΤΣΣΚΑ την 9η αγωνιστική) να ηττηθούν στην έδρα της.

Πέρα από τον Γκόρντιτς (12π., 5ρ., 1α.), αξιοσημείωτη ήταν και η εμφάνιση του Ερλ Κλάρκ, ο οποίος πέτυχε 12 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε μια ασσίστ. Από την άλλη πλευρά από τους φιλοξενούμενους ο Άνταμ Χάνγκα είχε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασσίστ.

Δεκάλεπτα: 14-15,  31-33, 46-46, 67-64

Με 72-65 επικράτησε στην έδρα της η Γερμανική Μπάγερν κόντρα στη Χίμκι του Γ. Μπαρτζώκα.

Οι γηπεδούχοι είχαν υπό τον έλεγχο τους το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια. Έτσι με κορυφαίους τους Ντζέντοβιτς (14π., 4ρ., 2α.) και Λούτσιτς (13π., 2ρ., 1α.),  οι οποίοι πέτυχαν 14 και 13 πόντους αντίστοιχα προχώρησαν σε μία σημαντική νίκη απέναντι στη Ρωσική ομάδα, που για ακόμα ένα παιχνίδι έπαιξε χωρίς τον ηγέτη της Αλεξέι Σβεντ.

Μάλιστα με αυτή την επικράτηση οι Βαυαροί δεν επέτρεψαν στη Ρωσική ομάδα να τους προσπεράσει και έφτασαν στις νίκες τον ένατο Παναθηναϊκό αλλά και την όγδοη Ζαλγκίρις.

Δεκάλεπτα: 16-16, 31-28, 54-50, 72-65

Μεγάλο διπλό κατάφερε να πάρει η Γκραν Κανάρια με το νέο της προπονητή, Βίκτορ Γκαρθία, κόντρα στην Αρμάνι με 86-94

Η Ισπανική ομάδα, έδωσε τον καλύτερο της εαυτό στην εκτός έδρας αναμέτρηση και κέρδισαν ένα σημαντικό παιχνίδι για εκείνους που τους χάρισε την τέταρτη τους νίκη στο θεσμό της Ευρωλίγκας.

Οι παίκτες της Αρμάνι έκαναν ένα άσχημο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα στη συνέχεια του ματς να βρεθούν πίσω στο σκορ έως και με 14 πόντους και να κυνηγάνε το παιχνίδι.

Με κορυφαίο τον Μάικ Τζέιμς (26π., 4ρ., 8α.) οι Ιταλοί πλησίασαν μέχρι και στους δύο πόντους τους αντιπάλους τους, όμως στο τέλος λύγισαν και πάλι, χάνοντας έτσι το παιχνίδι.

Κορυφαίος για τους ‘’Γκράνκα’’ ήταν ο Μάρκους Έριξον με 17 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 22-20, 40-48, 63-71, 86-94