ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | EUROLEAGUE | Πλήγωσε τον Παναθηναϊκό η Φενέρ, δύσκολο «διπλό» για τη «Βασίλισσα»

Πλήγωσε τον Παναθηναϊκό η Φενέρ, δύσκολο «διπλό» για τη «Βασίλισσα»

Στο τέλος της έφτασε και η 11η αγωνιστική της Euroleague με δυνατές αναμετρήσεις και μεγάλες ανατροπές.

Αναλυτικότερα, την ήττα με 69-81 γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ με αντίπαλο τη Φενέρ, φέρνοντας έτσι από νωρίς ακόμα ένα αρνητικό αποτέλεσμα στην έδρα του.

Οι πράσινοι έκαναν ένα μουδιασμένο ξεκίνημα, με αποτέλεσμα να τρέχουν καθ’ όλη τη διάρκεια για να ‘’μαζέψουν’’ το παιχνίδι. Εν συνεχεία, σα να μην έφτανε αυτό, δε κατάφερε να εκμεταλλευτεί και τα λάθη του αντιπάλου.

Έτσι, στα τελευταία λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου, ΄΄βομβαρδίστηκε’’ από τη γραμμή των 6.75, με αποτέλεσμα εκτός από το παιχνίδι να χάσει και τη διαφορά των πόντων.

Σε ένα άσχημο βράδυ για του γηπεδούχους ο Νικ Καλάθης, παρόλο που άργησε να κάνει αισθητή την παρουσία του, τελικά ήταν εκείνος που ξεχώρισε από τους παίκτες του Πασκουάλ, πετυχαίνοντας 14 πόντους, μαζεύοντας 3 ριμπάουντ και μοιράζοντας 7 ασσίστ.

Από την πλευρά των φιλοξενουμένων οι Κάλινιτς (18π., 4ρ., 4α.), Λοβέρν (16π., 3ρ., 3α.) και Βέσελι (15π., 7ρ., 7α.) έκαναν μεγάλη ζημιά στους πράσινους , ενώ με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ζ. Ομπράντοβιτς παρέμεινε στη πρώτη θέση της βαθμολογίας πάνω από Ρεάλ και ΤΣΣΚΑ.

Δεκάλεπτα: 12-18, 33-35, 52-56, 69-81

Στην Τουρκία, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε μεγάλο ‘’comeback’’, με αποτέλεσμα να πάρει ένα σπουδαίο διπλό κόντρα στην Ανατολού Εφές με 82-84.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο  παρότι βρέθηκε να χάνει έως και με 15 πόντους και παρότι έφτασε κοντά στη τρίτη διαδοχική της ήττα, τελικά με ένα κορυφαίο Αγιόν (20π., 11ρ., 3α. με 10/11 δίποντα) ‘’καθάρισε’’ τους αντιπάλους της.

Οι φιλοξενούμενοι βρισκόντουσαν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Παρόλα αυτά στο τέταρτο δεκάλεπτο έδειξαν ένα άλλο πρόσωπο και με καλές άμυνες αλλά και με τις ανάλογες επιθέσεις γύρισαν το παιχνίδι.

Σε ένα αρνητικό βράδυ για τον προπονητή της Τουρκικής ομάδας, τον Εργκίν Αταμάν θετικό πρόσημο είχε η μεστή εμφάνιση του Μοερμάν για ακόμα μία αγωνιστική καθώς πέτυχε 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασσίστ σε 32 λεπτά συμμετοχής.

Μάλιστα, παρά την ήττα, αρκετά καλή ήταν και η εμφάνιση των Μίτσιτς (15π., 1ρ., 8α.), Λάρκιν (14π., 1ρ., 4α.) και Πλάις(13π., 5ρ., 1α.).

Δεκάλεπτα: 23-23, 52-45, 74-60, 82-84

Τέλος, η Μπασκόνια πήρε τη μεγάλη εντός έδρας νίκη απέναντι στη ΤΣΣΚΑ Μόσχας, επικρατώντας με 76-73.

Σε ένα παιχνίδι όπου και οι δύο προχωρούσαν μαζί, χωρίς η διαφορά να ξεφύγει, είτε από τη μία, είτε από την άλλη πλευρά, η Ισπανική ομάδα ήταν αυτή που κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη, ώστε να τονώσει και το ηθικό της με το κρίσιμο δίποντο του Πουαριέ.

Πλέον η ΤΣΣΚΑ χάνοντας ακόμα ένα σημαντικό παιχνίδι έφυγε από την διεκδίκηση της πρώτης θέσης, παραμένοντας στην τρίτη πίσω από τη πρωτοπόρο Φενέρ και τη δεύτερη Ρεάλ.

Για τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο Βίνσεντ Πουαριέ με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασσίστ, ενώ από τους φιλοξενούμενους τόσο ο Πέτερς (20π., 2ρ., 2α.) όσο και ο Χίγκινς (17π., 4ρ., 3α.) ήταν σημαντικοί παράγοντες για τους Ρώσους.

Δεκάλεπτα: 21-21, 40-38, 55-55, 76-73