ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Δεν σταματάει να «κατηφορίζει»... ο Εργοτέλης

Δεν σταματάει να «κατηφορίζει»... ο Εργοτέλης

Τα πισωγυρίσματα δεν τελειώνουν για την ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου η οποία πασχίζει εδώ και τέσσερις αγωνιστικές να χαμογελάσει και δε μπορεί.

Για ακόμη ένα παιχνίδι ο Εργοτέλης, δεν κατάφερε να κερδίσει και αυτή τη φορά ''εντός'' έδρας γνώρισε την ήττα απ' την Κέρκυρα με 1-2, στην Ν. Αλικαρνασσό. Ένα γήπεδο που φαίνεται να μην φέρνει τύχη στην ομάδα, καθώς και την προηγούμενη αγωνιστική ο Εργοτέλης ηττήθηκε εκεί απ' τον Ηρόδοτο.

Οι κιτρινόμαυροι που στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού ήταν καλύτεροι, δεν μπόρεσαν να γίνουν και αποτελεσματικοί, σπαταλώντας πολλές ευκαιρίες δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν όταν έπρεπε χάνοντας έτσι για δεύτερη συνεχόμενη φορά.

Ο Εργοτέλης στο πρώτο ημίχρονο έχασε κάποιες ευκαιρίες με την σημαντικότερη να έρχεται στο φινάλε αυτού. Έπειτα από γύρισμα του Έφορντ στην περιοχή, ο Ιατρούδης δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν με όρεξη, όμως βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ, από γκολ του Λινάρδου στο 53'. Όμως ο Εργοτέλης αντέδρασε.

Ανέβασε ρυθμούς και απειλούσε διαρκώς χάνοντας καλές ευκαιρίες έως το 60' όπου και ισοφάρισε με τον Έφορντ. Ο Αμερικανός βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και δεν έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει.

Οι χαρές κράτησαν μόλις δέκα λεπτά καθώς η Κέρκυρα μπόρεσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και πάλι με τον Λινάρδο. Εκεί ο Εργοτέλης έχασε τη γη κάτω απ' τα πόδια του.

Μπορεί να έδειξε και πάλι μια ελαφριά αντίδραση, όμως δεν ήταν αρκετή. Η Κέκρυρα το είχε βάλει πείσμα ότι το ματς δε πρόκειται να χαθεί και πέρα από κάποιες στατικές φάσεις με τις οποίες απείλησε ο Εργοτέλης, δεν ανυσήχισε.

Πλέον ο Εργοτέλης έχει υποχωρήσει κι' άλλο στην βαθμολογία, με το παιχνίδι κόντρα στον Αιγινιακό να φαντάζει ως ένας τελικός για να επανέλθει η ομάδα και βαθμολογικά αλλά κυρίως ψυχολογικά.