ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Κυριάρχησε και επέστρεψε στις νίκες ο ΟΦΗ!

Κυριάρχησε και επέστρεψε στις νίκες ο ΟΦΗ!

Πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση, ο ΟΦΗ επικράτησε με 3-1 του Παναθηναϊκού στο Γεντί Κουλέ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League και επέστρεψε στις νίκες. Δεληγιαννίδης, Πλατέλλας και Κοροβέσης τα γκολ για τους γηπεδούχους, ενώ ο Κάτσε είχε ισοφαρίσει προσωρινά για το τριφύλλι, το οποίο είχε και δοκάρι.

Επιστροφή στις νίκες για τον ΟΦΗ, ο οποίος έβγαλε πάθος και δύναμη στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, ήταν καλύτερος από τον Παναθηναϊκό και είχε και το αποτέλεσμα. Μια ολοκληρωτική εμφάνιση που του χάρισε και τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε η αναμέτρηση για τον ΟΦΗ, καθώς μόλις στην πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν. Στο 5', ο Δεληγιαννίδης, έπειτα από την κεφαλιά πάσα του Βουό, νίκησε τον Διούδη για το 1-0.

Από κείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και απείλησε δις, με την κεφαλιά του Μακέντα η οποία σταμάτησε στον Στρέζο, ενώ στο 13' οι πράσινοι έχασαν σημαντική ευκαιρία με το σουτ του Μπουζούκη, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η μεγαλύτερη στιγμή όμως για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 16', όταν ο Χατζηγιοβάνης έβγαλε τη σέντρα και ο Δώνης ανενόχλητος μέσα στην περιοχή έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Στρέζου.

Όσο περνούσαν τα λεπτά, ο ρυθμός  του παιχνιδιού έπεφτε και σε μια ανύποπτη στιγμή ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει. Στο 36' ο Ινσούα έβγαλε τη σέντρα και ο Κάτσε μέσα στην περιοχή ανενόχλητος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Ωστόσο ο ΟΦΗ δεν το άφησε αναπάντητο και στο 40' ο Πλατέλλας έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Διούδη για το 2-1 των γηπεδούχων, το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, ο ξέφρενος ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά, κάτι το οποίο ασφαλώς ενέργησε υπέρ του ΟΦΗ, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 3-1 στο 60'. Ο Σάσι έδωσε στον Πλατέλλα, με τον Μαυρομάτη να μη μπορεί να διώξει και ο Κοροβέσης νίκησε τον Διούδη για το τρίτο τέρμα του ΟΦΗ.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, ο ΟΦΗ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τον Παναθηναϊκό και οι κρητικοί επέστρεψαν στις νίκες παίρνοντας τρεις πολύτιμους βαθμούς.

ΟΦΗ: Στρέζος, Νάστος, Βουό, Πλατέλλας (85' Κουτσιανικούλης), Κυριακίδης, Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Σάσι (72' Παπαστεριανός), Μεγιάδο, Κοροβέσης, Ποτουρίδης

Παναθηναϊκός: Διούδης, Ινσούα (63' Χατζηθεοδωρίδης), Κολοβέτσιος, Δώνης (63' Καμπετσής), Μακέντα, Χαρζηγιοβάννης, Μπουζούκης, Κουρμπέλης, Μαυρομάτης (83' Στάικος), Κάτσε, Πούγγουρας.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

90' Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

85' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Στη θέση του Πλατέλλα περνάει ο Κουτσιανικούλης.

83' Τρίτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Στάικος στη θέση του Μαυρομάτη.

82' Ο ΟΦΗ ελέγχει το παιχνίδι λίγα λεπτά πριν το φινάλε.

72' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Στη θέση του Σάσι πέρασε ο Παπαστεριανός.

71' Εκτέλεση φάουλ του Κάτσε, η μπάλα περνάει άουτ.

63' Δύο αλλαγές για τον Παναθηναϊκό. Χατζηθεοδωρίδης και Καμπετσής στις θέσεις των Ινσούα και Δώνης.

60' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ. Ο Κοροβέσης με σουτ μέσα από τον περιοχή κάνει το 3-1 για τον ΟΦΗ.

56' Κίτρινη κάρτα στον Μαυρομάτη για σκληρό μαρκάρισμα.

50' Σουτ του Χατζηγιοβάνη, μπλοκάρει ο Στρεζος.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Ημίχρονο στο Γεντί Κουλέ με τον ΟΦΗ να προηγείται με 2-1 και να δείνχει κοντά σε μια πολύ σημαντική νίκη!

40' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ! Ο Πλατέλλας με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Διούδη για το 2-1!

36' ΓΚΟΛ για τον Παναθηναϊκό! Ο Ινσούα κάνει τη σέντρα από τα αριστερά και ο Κάτσε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή πιάνει την κεφαλιά για το 1-1.

34' Σουτ του Κάτσε η μπάλα άουτ.

30' Έπεσε ο ρυθμός του παιχνιδιού έπειτα από τις συνεχόμενες φάσεις.

23' Σου του Κυριακίδη η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Διούδη.

16' Σέντρα από τον Χατζηγιοβάνη, ο Δώνης μόνος του στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Στρέζου.

14' Σουτ του Βουό, η μπάλα άουτ.

13' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Μπουζούκη, ο οποίος έκανε το σουτ όμως η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

11' Σέντρα από τον Κάτσε, κεφαλιά του Μακέντα, όμως ο Στρέζος μπλοκάρει.

9' Κίτρινη κάρτα στον Πλατέλλα. Ο βραχύσωμος μεσοεπιθετικός του ΟΦΗ μπάινει μέσα στην περιοχή, δέχεται το μρκάρισμα και πέφτει, όμως ο διαιτητής της αναμέτρησης δείχνει την κίτρινη στον παίκτη των γηπεδούχων.

5' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ! Ο Δεληγιαννίδης ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους. Ο Νάστος κάνει το γέμισμα, ο Βουό την κεφαλιά πάσα και ο Δεληγιαννίδης από κοντά νικάει τον Διούση για το 1-0!

1' Σέντρα στο παιχνίδι.

Όλα έτοιμα για τη σέντρα στο παιχνίδι.

Οι ποδοσφαιριστές μπάινουν στα αποδυτήρια και σε 15 περίπου λεπτά θα ξεκινήσει η αναμέτρηση.

Οι δύο ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο και πραγματοποιούν το καθιερωμένο ζέσταμα.

Στο Θεόδωρος Βαρδινογιάννης βρίσκεται και ο Μιχάλης Μπούσης, ο οποίος αποθεώθηκε κατά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ: Στρέζος, Νάστος, Βουό, Πλατέλλας, Κυριακίδης, Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Σάσι, Μεγιάδο, Κοροβέσης, Ποτουρίδης

Παναθηναϊκός: Διούδης, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Δώνης, Μακέντα, Χαρζηγιοβάννης, Μπουζούκης, Κουρμπέλης, Μαυρομάτης, Κάτσε, Πούγγουρας.