ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Χωρίς νικητή το ντέρμπι Μαραθώνας-Δαμάστα, εύκολα το Ασήμι

Χωρίς νικητή το ντέρμπι Μαραθώνας-Δαμάστα, εύκολα το Ασήμι

Με τέσσερις ακόμα δυνατές αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε η 14η αγωνιστική της Α2 PWM MEDICAL κατηγορίας της ΕΠΣΗ.

Αναλυτικότερα, στο γήπεδο τον Καλεσών κανείς δεν αναδείχθηκε νικητής το ντέρμπι, καθώς Μαραθώνας και Δαμάστα ήρθαν ισόπαλοι με 2-2.

Στο πρώτο ημίχρονο του ματς δεν υπήρχε κάτι ουσιαστικό πέρα από κάποιες ευκαιρίες. Αντίθετα στο δεύτερο μέρος σημειώθηκαν τέσσερα γκολ αλλά και πάρα πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες.

Αρχικά, το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 57ο λεπτό με τον Τζουβάρα, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έντεκα λεπτά αργότερα πέτυχαν την ισοφάριση με τον Ρομπάκη.

Στην εξέλιξη του παιχνιδιού, η Δαμάστα πήρε και πάλι ‘’κεφάλι’’ στο σκορ, μετά από αυτογκόλ του Ρογδιαννάκη στο 76΄. Παρόλα αυτά ο Μαραθώνας που σίγουρα δεν ήθελε την ήττα στο ντέρμπι, πίεσε και βρήκε τον τρόπο να σκοράρει με τον Λυκούδη στο 82΄, διαμορφώνοντας έτσι και το τελικό 2-2.

Την εντός έδρας νίκη με 2-0 πήρε ο Ρούβας, με αντίπαλο τη Χερσόνησο.

ΟΙ γηπεδούχοι ‘’καθάρισαν’’ από νωρίς το παιχνίδι, πρώτα με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ξημερακη στο 27ο λεπτό και μετά με το γκολ του Παπακώστα στο 36ο λεπτό, έτσι το μόνο που χρειάστηκε να κάνουν στη συνέχεια, ήταν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ.

Στο γήπεδο το Ασημίου η τοπική ομάδα νίκησε εύκολα με 5-2 τον δεύτερο από το τέλος Ηρακλή Νιπιδιτού, με αποτέλεσμα να επιστρέψει στις νίκες.

Τέλος, σημαντική ήταν και η νίκη του ΟΦΑ κόντρα στον Δία με 1-0, καθώς με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Αρκαλοχωρίου πήρε το ‘’τρίποντο’’ που την έστειλε δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Δαμάστα, μετά φυσικά και από την ισοπαλία της.