ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | EUROLEAGUE | Μεγάλη νίκη για Ολυμπιακό, συντριβή για τους «Μπλαουγκράνα»

Μεγάλη νίκη για Ολυμπιακό, συντριβή για τους «Μπλαουγκράνα»

Το πρώτο μισό της 12η αγωνιστικής της κορυφαίας Ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης ολοκληρώθηκε με δυνατές και όμορφες αναμετρήσεις, αλλά και τη σημαντική επικράτηση του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ.

Αναλυτικότερα, ο Ολυμπιακός πήρε μεγάλη νίκη απέναντι στην Αναντολού Εφές με 88-81 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο (25-12), όμως στο δεύτερο η απόδοση των αντιπάλων τους ανέβηκε αρκετά, με αποτέλεσμα το σκορ να βρίσκεται στο 48-46.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έβγαλε σωστές άμυνες αλλά και επιθέσεις και σε συνδυασμό με τα μεγάλα τρίποντα που πέτυχαν ‘’πήραν κεφάλι’’ στο σκορ.

Παρόλα αυτά, οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που μίλησαν στο τέλος, καθώς στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφεραν να περιορίσουν την Τουρκική ομάδα στο χαμηλό σκορ των δεκατριών πόντων με σωστές αμυντικές λειτουργίες.

Μάλιστα ακόμα ένας σημαντικός παράγοντας ήταν και τα σουτ του Άξελ Τουπάν, ο οποίος ήταν και ο κορυφαίος του ματς με 19 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Από την πλευρά της Αναντολού, σε καλή βραδιά ήταν οι Μίτσιτς και Λάρκιν με 24 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 25-12, 48-46, 65-68, 88-81

Στη Ρωσία η ΤΣΣΚΑ επικράτησε άνετα απέναντι στην Χίμκι με 88-74.

Σε μία μάχη μεταξύ δύο ομάδων με Έλληνες προπονητές, ο Δημήτρης Ιτούδης ήταν αυτός που κατάφερε να βγει κερδισμένος κόντρα στην ομάδα του Γιώργου  Μπαρτζώκα η οποία για ακόμη ένα παιχνίδι αγωνίστηκε χωρίς τον ηγέτη της Αλεξέι Σβέντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια και δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να κάνουν το δικός τους παιχνίδι, ενώ η μεγαλύτερη υπέρ τους διαφορά άγγιξε τους 23 πόντους.

Κορυφαίος για την ‘’ομάδα του στρατού’’ ήταν ο γνώριμος σε εμάς από το πέρασμά του στον Ολυμπιακό Ντάνιελ Χάκετ, αφού πέτυχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και μία ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ο Μάρκοβιτς είχε 18 πόντους με δύο ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 24-17, 49-40, 75-53, 88-74

Στη Τουρκία, η Φενέρμπαχτσε πήρε ακόμα μία μεγάλη νίκη αυτή τη φορά απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο με 92-85, συνεχίζοντας έτσι το σερί των θετικών αποτελεσμάτων και παραμένοντας στην πρώτη θέση.

Η ομάδα του Ζ. Ομπράντοβιτς βρέθηκε να χάνει στην πρώτη περίοδο του ματς με 15-21, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο, συγκεντρώθηκε και ισορρόπησε το παιχνίδι πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ να βρίσκεται στο 40-40.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η αναμέτρηση πήρε αρνητική τροπή για τους φιλοξενούμενους  καθώς η Φενέρ είχε επιστρέψει πλήρως, με αποτέλεσμα να γυρίσει το παιχνίδι και να το φέρει στα μέτρα της.

Εν τέλει, η Τουρκική ομάδα ήταν αυτή η οποία επικράτησε, καθώς κατάφερε να ξεφύγει μέχρι και με +12 πόντους διαφορά.

Ο Μάρκο Γκούντουριτς ήταν αυτός που ξεχώρισε από τους γηπεδούχους με 20 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασσίστ, ενώ από την πλευρά της Ιταλικής ομάδας ο Μάικ Τζέιμς έκανε μεγαλειώδη εμφάνιση με 31 πόντους, με 5/10 δίποντα, 6/13 τρίποντα και 11/23 εντός πεδιάς σε 38΄ λεπτά συμμετοχής!

Δεκάλεπτα: 15-21, 40-40, 67-58, 92-85

Μεγάλο διπλό κατάφερε να πάρει η Μπασκόνια στο Ισραήλ κόντρα στην Μακάμπι Τελ-Αβίβ με 79-81, με δίποντο καλάθι του Βενσάν Πουαριέ στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Μπορεί οι γηπεδούχοι από τη δεύτερη περίοδο και μετά να έλεγχαν το παιχνίδι. Μπορεί να κατάφεραν να ξεφύγουν έως και με δέκα πόντους διαφορά. Παρόλα αυτά, η Ισπανική ομάδα ήταν εκείνη που χαμογέλασε στο τέλος, με το καλάθι του Πουαριέ στην εκπνοή.

Για ακόμη μία φορά ο Γεωργιανός Σενγκέλια, ήταν εκείνος που έδωσε το κάτι παραπάνω (παρά το σημαντικό καλάθι του Γάλλου) πετυχαίνοντας 20 πόντους και μοιράζοντας 5 ασσίστ σε 31΄ λεπτά συμμετοχής, όμως εξίσου πολύτιμη ήταν και η βοήθεια των Τζάνινγκ (16π., 4ρ., 2α.), Χίλιαρντ (15π., 6ρ.) και Πουαριέ (12π., 12ρ.).

Από την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία γνώρισε την τραγική ήττα οι Ντιάντρε Κέιν και  Σκότι Γουίλμπεκιν πέτυχαν από 13 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 17-22, 41-36, 61-54, 79-81

Τέλος, στο Ισπανικό ντέρμπι η Ρεάλ Μαδρίτης συνέτριψε την Μπαρτσελόνα με 92-65.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο από το ξεκίνημα ήταν ο ‘’αρχηγός’’ του παιχνιδιού και με κορυφαίο τον Τρέι Τόμπκινς ( 17π., 7ρ.) επέβαλλε το ρυθμό της, απέναντι σε μία Μπαρτσελόνα που φάνηκε να μην μπορεί να ανταπεξέλθει καθόλου σε άμυνα αλλά και επίθεση.

Πέρα από την πολύ καλή εμφάνιση του Τόμπκινς, αρκετές λύσεις έδωσαν και οι Ράντολφ (16π., 2ρ.), Κάρολ (15π., 1ρ., 1α.) και Ταβάρες (12π., 4ρ., 1α.). Επίσης ο Καμπάτσο κάνοντας για ακόμη μία φορά ‘’τα δικά του’’,  πέτυχε τη φάση του αγώνα και πιθανότατα και της αγωνιστικής με το απίστευτο τρίποντο από την γραμμή των βολών της ομάδας του.

Από την πλευρά των φιλοξενουμένων ο Τόμας Ερτέλ πέτυχε 16 πόντους και μοίρασε 5 ασσίστ .

Δεκάλεπτα: 22-17, 53-30, 69-50, 92-65