ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | FOOTBALL LEAGUE | Ήττα με «κατεβασμένα χέρια»... κόντρα στον ανώτερο Βόλο

Ήττα με «κατεβασμένα χέρια»... κόντρα στον ανώτερο Βόλο

Ο Ηρόδοτος πραγματοποίησε μια κακή εμφάνιση απέναντι στον πρωτοπόρο Βόλο, γνωρίζοντας την ήττα με 0-2 στην Ν. Αλικαρνασσό.

Οι δύο ομάδες διασταύρωναν τα ξίφη τους για λογαριασμό της 9ης αγωνιστικής της Football League, με τον Βόλο να είναι ανώτερος καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και απ' το πρώτο ημίχρονο όπου σκόραρε δύο φορές, κλείδωσε την νίκη.

Ο Ηρόδοτος μπήκε νωθρά στην αναμέτρηση δίχως να μπορεί να βρει τα πατήματα του, απέναντι στον δύσκολο αυτόν αντίπαλο και δεχόμενος στο πρώτο 20λεπτο γκολ έχασε τελείως τον προσανατολισμό του στο παιχνίδι.

Ο Βόλος έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο 7' όταν ο Κότο εκτέλεσε ένα φάουλ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι πριν σκοράρουν είχαν και δεύτερο δοκάρι έπειτα από σουτ του Καμπαγιέρο, ενώ στην επόμενη φάση ο Μάντζης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ. Ο Βόλος συνέχισε να πιέζει και έπειτα από πολλές προσπάθειες το 0-2 γράφτηκε στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Ο Ηλιόπουλος στο 44' ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας του, με ωραίο σουτ βάζοντας πια τα πολύ δύσκολα στον Ηρόδοτο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ηρόδοτος προσπάθησε να μπει στο παιχνίδι δείχνοντας για λίγο το απειλητικό του πρόσωπο, όμως ο Βόλος διαχειρίστηκε αρκετά καλά το υπέρ του σκορ, μην αφήνοντας πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους.

Έως το τέλος ο ΝΠΣ έχασε κάποιες καλές ακόμη ευκαιρίες με το 0-2 του πρώτου μέρου να μένει ως έχει τελικά.

Οι συνθέσεις:

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Κασμεριδης, Μπάμπης, Προβυδάκης, Κανδηλάκης, Γιαλούσης, Κασαπάκης (59' Φουκαράκης), Αργκιλέσι (67' Κοντογιάννης), Αυγενικού (73' Μωραΐτης), Μασάδο, Φραγκουλάκης, Κονέ

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ: Καραγκιολίδης, Πέντα, Δημόπουλος, Γκαλίτσιος, Μάντζης, Καμπαγέρο (55' Ενγκουέμ), Καρίκι, Ηλιόπουλος, Κότο (71' Φράγκος), Ουνγιαλίδης, Λούκας Γκαρσία (65' Δορής)