ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Ήταν καταιγιστικός και πήρε άνετα την νίκη

Ήταν καταιγιστικός και πήρε άνετα την νίκη

Με νίκη και αήττητος αποχαιρέτησε το 2018 ο ΟΦΙ, αφού επικράτησε με 2-0 του Αμπελακιακού στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Γ Εθνικής.Οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο, με την πρώτη καλή ευκαιρία να έρχεται στο 8' με το εντυπωσιακό σουτ εκτός περιοχής του Κορομηλά, να το αποκρούει με δυσκολία ο Καρνέζης.

Το γκολ δεν άργησε να έρθει για τον ΟΦΙ και στο 17' ο Χύσι με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Μούτσα έκανε το 1-0.

Στην συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, ωστόσο το σύνολο του Γιάννη Μάγγου είχε την υπεροχή και στο 44' λίγο έλειψε να κάνει το 2-0, όταν η σέντρα σουτ του Μηνά απομακρύνθηκε με δυσκολία από τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων.

Στην επανάληψη το παιχνίδι παρέμεινε στον ίδιο ρυθμό, με την ομάδα της Ιεράπετρας να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο ο Αμπελακιακός στο 55' απείλησε τα καρέ του ΟΦΙ, όταν ο Κομπογιώργας βρέθηκε μόνος του στην μεγάλη περιοχή μετά από πάσα του Λέκκα, ωστόσο το σουτ του πέρασε άουτ.

Στην συνέχεια οι ευκαιρίες υποδεχόντουσαν η μία την άλλη με τον ΟΦΙ να μην μπορεί να τις μετουσίωση σε γκολ, με πιο χαρακτηριστική να είναι στο 75' με το πλασέ του Γιουκούδη μετά από σέντρα του Κορρέτα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Καρνέζη.

Στο 86' λεπτό λίγο έλειψε ο Μίγγας να διπλασιάσει το σκορ για την ομάδα του, αφού βρέθηκε τετ α τετ με τον Καρνέζη, με το πλασέ του να περνάει άουτ.

Ότι δεν έκανε ο Μίγγας στο 86' το κατάφερε ο Μηνάς τρία λεπτά αργότερα, όταν μετά από εξοχή πάσα του Γιουκούδη βρέθηκε τετ α τετ με το πορτιέρο του Αμπελακιακού και έτσι με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΙ: Πρίφτης, Αναστασόπουλος, Κορομηλάς, Πυθαρούλης(46' Γιουκούδης), Τζελέπης, Πότσι, Μούτσα(74'Δερμιτζάκης), Χύσι, Μηνάς, Παπαδόπουλος(66'Κορέττας), Μαρτσάκης (64' Μίγγας)

Αμπελακιακός: Καρνέζης, Χαλούλος, Λιάτος, Καμπούρης, Μαούνης, Κοφσανίδης, Σγούρδας, Κοχλιώτης(65'Λίτσης-85'Κέρκη), Μπούτσης(65'Ράπτης), Λέκκας, Κομπογιώργης(70'Κίντι)