ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Σημαντικό διπλό για Ρούβα, έφτασε τη Δαμάστα προσωρινά ο ΟΦΑ

Σημαντικό διπλό για Ρούβα, έφτασε τη Δαμάστα προσωρινά ο ΟΦΑ

Το πρώτο μισό της 15ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας της ΕΠΣΗ έφτασε στο τέλος του με τέσσερις αναμετρήσεις, ενώ τη Κυριακή το πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί με τέσσερα ακόμα παιχνίδια και στη συνέχεια θα αποχαιρετήσει το φίλαθλο κοινό του για την περίοδο των Χριστουγέννων.

Αναλυτικότερα, ο Ρούβας πήρε ένα σημαντικό διπλό απέναντι στους Νέους Εργοτέλη με 1-2, με αποτέλεσμα να πάρει τους τρεις βαθμούς και να ‘’σκαρφαλώσει’’ στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, έστω και προσωρινά.

Αρχικά, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ του ματς στο 32ο λεπτό με τον Νικολάου και τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 45΄ διεύρυναν το προβάδισμα στο 0-2 με τον Ξημεράκη.  Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 1-2 με τον Μπερνίκου στο 56ο λεπτό.

Στο παιχνίδι Διαγόρας – ΟΦΑ  η ομάδα του Αρκαλοχωρίου επικράτησε με το εμφατικό 0-9.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό του αγώνα με τον Δαγκωνάκη, ενώ δύο λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματα με τον Τριανταφυλλάκη, ο οποίος σκόραρε ξανά στο 26ο λεπτό, στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με 0-3.

Στη συνέχεια του ματς, ο ΟΦΑ ήταν καταιγιστικός, με αποτέλεσμα να πετύχει έξι επιπλέον γκολ, δύο ακόμα με τον Τριανταφυλλάκη (52΄,76΄), άλλα δύο με τον Φρόκου (47΄, 70΄) και ακόμη δύο με τον Παπαδογιαννάκη (53΄, 68΄).

Στο γήπεδο της Τυλίσου ο Κεραυνός νίκησε το Ασήμι άνετα με 4-1.

Μπορεί η ομάδα του Ασημίου να προηγήθηκε με 0-1 μόλις στο 2ο λεπτό με τον Τζαφέρι, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, όχι μόνο έκαναν την ανατροπή, αλλά πέτυχαν και δύο ακόμη γκολ, τρία με τον Ντραγκότι (58΄, 71΄, 90΄) και ένα με τον Χανιωτάκη (50΄).

Τέλος, στη Χερσόνησο η τοπική ομάδα νίκησε με 1-0 το Αθλόπολις.