ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Πέταξε βαθμούς στην Τρίπολη!

Πέταξε βαθμούς στην Τρίπολη!

Για ακόμα ένα παιχνίδι ο ΟΦΗ προηγήθηκε, αυτή τη φορά στην Τρίπολη, με το τέρμα του Δεληγιαννίδη, ωστόσο όχι μόνο ισοφαρίστηκε από τον Αστέρα, αλλά δέχθηκε την ήττα στο φινάλε, με τους κρητικούς για ακόμα ένα παιχνίδι να χάνουν αρκετές ευκαιρίες για φύγουν με μια σημαντική νίκη, τις οποίες και απώλεσαν.

Με τον Μιχάλη Μπούση στις εξέδρες του Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, ο ΟΦΗ μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και αφού έκλεισε στα καρέ του τον Αστέρα έπειτα από τα πρώτα 15 λεπτά κατάφερε στην πρώτη μεγάλη φάση του παιχνιδιού να ανοίξει το σκορ.

Στο 26' ο Δεληγιαννίδης εκτέλεσε πανέξυπνα το φάουλ κάτω από το τοίχος και αφού η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Παπαδόπουλου έπειτα κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1.

Παρότι όμως ο ΟΦΗ μπήκε μπροστά στο σκορ, οι κρητικοί συνέχισαν να πιέζουν και στο 36' το σουτ του Κυριακίδη πέρασε μόλις άουτ για να τελειώσει το ημίχρονο με τους ασπρόμαυρους μπροστά στο σκορ.

Η επανάληψη ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία από την πλευρά του ΟΦΗ και στο 49' ο προωθημένος Κοροβέσης μπήκε μέσα στην περιοχή, πλάσαρε, όμως ο Παπαδόπουλος απέκρουσε.

Ότι όμως δε μπορούσε να κάνει ο ΟΦΗ, το πλήρωσε στην επόμενη μεγάλη στιγμή και στο 62', όταν ο Τονσό με διπλή προσπάθεια από το ύψος της μικρής περιοχής έφερε το παιχνίδι στα ίσα, κάνοντας το 1-1.

Από κείνο το σημείο ο Αστέρας προσπάθησε για την ολική ανατροπή και στο 73'΄ο Μανιάς πλάσαρε με τους αμυντικούς του ΟΦΗ να διώχνουν πάνω στη γραμμή, ενώ ο ΟΦΗ στο 81' έχασε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία με τον Νέιρα από το ύψος του πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Τελικά ο Αστέρας κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή στο 87' όταν ο Τόνσο έπειτα από την προσπάθεια του Πασαλίδη και την επέμβαση του Στρέζου, από κοντά έκανε το 2-1.

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κυριακόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Κώτσιρα, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Φερνάντεθ, Τόνσο, Καλτσάς, Μανιάς.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κοροβέσης, Ποτουρίδης, Παπάζογλου, Δεληγιαννίδης,  Παπαστεριανός, Μεγιάδο, Κυριακίδης, Σασί, Πλατέλλας, Βουό.