ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Απώλεια βαθμών ξανά για Δία, συνέτριψε τον Ηρακλή Ν. ο Μαραθώνας

Απώλεια βαθμών ξανά για Δία, συνέτριψε τον Ηρακλή Ν. ο Μαραθώνας

Στο τέλος της έφτασε η 15η αγωνιστική της Α2 PWM MEDICAL κατηγορίας της ΕΠΣΗ, με την ολοκλήρωση των τεσσάρων ακόμα παιχνιδιών.

Αναλυτικότερα, η Δαμάστα επικράτησε άνετα στην έδρα της κόντρα στις Ελπίδες με 4-0.

Η ομάδα του Μ. Φρουδάκη έκανε το αυτονόητο και αποχαιρέτησε το 2018 με ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Μαρκάκης στο 43ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο είχε κερδίσει ο Κλαπάκης, στέλνοντας έτσι στην ομάδα του στα αποδυτήρια με τον δείκτη του σκορ να γράφει 1-0.

Στο δεύτερο μέρος,  η γηπεδούχος Δαμάστα πίεσε παραπάνω, ώστε να πετύχει ακόμα περισσότερα τέρματα και να κλειδώσει τη νίκη. Αρχικά, ο Κλαπάκης μόλις στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματα, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Τζουβάρας ‘’έγραψε’’ το 3-0.

Ση συνέχεια του παιχνιδιού, ο Γαργανουράκης έκανε το 4-0 στο 65ο λεπτό, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο γήπεδο του Πανεπιστημίου, ο Δίας δεν τα κατάφερε στη δύσκολη αναμέτρηση που είχε με το Λίντο, καθώς γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 0-1.

Από την άλλη ο Γουβών ΠΑΟ επικράτησε εύκολα στο εκτός έδρας παιχνίδι με τα Καμίνια με 0-4, φτάνοντας έτσι στην βαθμολογία τους Νέους Εργοτέλη.

Στο γήπεδο του Αρκαλοχωρίου, ο Ηρακλής Νιπιδιτού μπορεί να προηγήθηκε με 1-0 με τον Βιολάκη μόλις στο 6ο λεπτό, όμως τελικά διασύρθηκε, αφού γνώρισε την ήττα με 1-7 από τον Μαραθώνα.

Δεκαεπτά  λεπτά μετά από το γκολ που δέχθηκαν οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Δερμιτζάκη ισοφαρίζοντας σε 1-1, ενώ ο ίδιος πέτυχε ακόμα δύο τέρματα πριν το ημίχρονο, στο 36΄ και στο 40΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μαραθώνας ήταν καταιγιστικός, πετυχαίνοντας τέσσερα επιπλέον γκολ, δύο με τον Ρομπάκη (59΄, 89΄) και δύο με τον Ρουμπάκη (77΄, 84΄).