ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Σταμάτησε τον πρωτοπόρο Ζαρό η Φαιστός, μεγάλο διπλό ο Α.Ο.Τυμπακίου

Σταμάτησε τον πρωτοπόρο Ζαρό η Φαιστός, μεγάλο διπλό ο Α.Ο.Τυμπακίου

Στο τέλος της έφτασε και η 15η αγωνιστική της Α1 PWM MEDICAL κατηγορίας της ΕΠΣΗ, η οποία αποχαιρετάει το 2018 και θα επιστρέψει μετά την περίοδο των Χριστουγέννων στις 5 Ιανουαρίου.

Αναλυτικότερα, εκμεταλλευόμενος την ισοπαλία του Ανθεστίων ο Πόρος πήρε ένα σημαντικό διπλό με 0-5 κόντρα στην Τύλισο και έτσι ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο τέρματα στο πρώτο μέρος, ένα με τον Μάρκου στο 17΄ και ένα με τον Τζανγκολι στο 35΄ αντίστοιχα, ενώ στο δεύτερο μέρος βρήκαν ακόμα τρεις φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Καστελλιανάκη (51΄, 60΄, 90΄) ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ.

Στην Αγ. Βαρβάρα η τοπική ομάδα δεν τα κατάφερε, αφού ηττήθηκε στην έδρα της από τη Γόρτυνα με 0-1. Το γκολ για τους φιλοξενούμενους αλλά και μοναδικό τους ματς το σημείωσε ο Κεφάκης στο 76ο λεπτό.

Στον ίδιο ρυθμό με την ομάδα της Γόρτυνας κινήθηκε και ο ουραγός Α.Ο.Τυμπακίου, καθώς πήρε ένα μεγάλο διπλό απέναντι στον Αλμυρό με το γκολ του Ντόκο στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο γήπεδο των Βορρών, η Φαιστός σταμάτησε τον πρωτοπόρο Ζαρό, αφού το παιχνίδι έληξε ισόπαλο με 1-1, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μοιραστούν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αρχικά οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με το γκολ του Νταουσιάνη στο 50ο λεπτό, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν πέντε λεπτά αργότερα με την εύστοχη εκτέλεση από την εσχάτη των ποινών του Φραγκιαδουλάκη, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Επίσης, όπως και στο γήπεδο των Βορρών, έτσι και στον Θραψανό, Ανθεστίων και ΠΑΝΟΜ μοιράστηκαν και εκείνοι τον βαθμό της ισοπαλίας, με το παιχνίδι να λήγει με 2-2.

Η Μινωική συνέχισε την ‘’κατρακύλα’’ γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 από την ομάδα των Μοιρών, με τις δύο ομάδες πλέον να βρίσκονται αρκετά κοντά στην βαθμολογία.

Αντίθετα με τη Μινωική, στο Αστρίτσι, ο Π.Α.Ο.Κρουσώνα πήρε άνετα τους τρεις βαθμούς κόντρα στην Τριτωνία επικρατώντας με 0-3. Μάλιστα με αυτή τη νίκη η Κρουσανιώτικη ομάδα συνέχισε την καλή της πορεία παραμένοντας στη δεύτερη θέση με 28 βαθμούς.

Τέλος, η Α.Ε.Κατσαμπά πήρε και εκείνη τους τρεις σημαντικούς βαθμούς στην έδρα της, με το επιβλητικό 4-0 επί του Ρωμανού.