ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | «Έσπασε» το αήττητο για τον ΟΦΗ μετά από δύο παρατάσεις

«Έσπασε» το αήττητο για τον ΟΦΗ μετά από δύο παρατάσεις

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο ΟΦΗ από τα Μελίσσια, μετά από δύο παρατάσεις με 98-108 για την 9η στροφή της Γ’ Εθνικής του 2ου ομίλου.

Αναλυτικά, δεν τα κατάφερε η ομάδα του Βασίλη Ράλλη απέναντι στα Μελίσσια, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την πρώτη του ήττα στο ντέρμπι που θα έκρινε και την πρώτη θέση.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι αγωνίστηκαν μακριά από τα «Δύο Αοράκια» δεν άντεξαν απέναντι στην καλοδιαβασμένη ομάδα των Μελισσίων, ενώ από ότι φαίνεται το ΒΑΚ δεν έφερε την ανάλογη τύχη που χρειαζόντουσαν οι Κρητικοί.

Ο ΟΦΗ μπορεί να είχε τον έλεγχο του ματς μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο, όμως οι φιλοξενούμενοι στο τέταρτο δεκάλεπτο αντέδρασαν και έστειλαν το παιχνίδι στη παράταση.

Στη συνέχεια, τόσο τα Μελίσσια, όσο και ο ΟΦΗ πάλευαν για τη νίκη μην αφήνοντας η μία ομάδα την άλλη να πάρει το κατάλληλο προβάδισμα, οδεύοντας έτσι και σε δεύτερη παράταση.

Τελικά, η ομάδα του Δάγλα ήταν εκείνη που πήρε το πολυπόθητο ‘’ροζ φύλλο’’ μετά από ένα μεγάλο θρίλερ και έφτασε τον αντίπαλο της στην βαθμολογία.

Από τους παίκτες του Βασίλη Ράλλη, ο Πάλλης ήταν εκείνος που έδωσε το παραπάνω στην ομάδα του, καθώς πέτυχε 35 πόντους, κάτι που φυσικά δεν ήταν αρκετό.

Αντίθετα, από τους αντιπάλους ο Οικονόπουλος πέτυχε 30 πόντους.

Δεκάλεπτα: 27-20, 45-42, 69-67, 84-84, 93-93 (α’ παρ.), 98-108 (β’ παρ.)

Διαιτητές: Κοτσίμπος-Ντάνος

ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαπας, Κριθινάκης, Πετράκης 17 (2), Τσερκιτζόγλου 9 (1), Τσιλόγλου, Καρλάφτης 6 (2), Αγαπιάδης 6 (2), Αντωνόπουλος, Μπούμπαρης 5, Καραλής 19 (4), Πάλλης 35

Μελίσσια (Δάγλας): Κυπαρίσσης 17 (2), Στεργίου 8 (2), Γεραμάκης 6 (2), Οικονομόπουλος 30 (4), Σωφρονάς 17 (3), Ζήρος, Τρίχας, Καραχάλιος 22 (1), Καραβανάς 8