ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΚΥΠΕΛΛΟ | Αποχαιρέτησε με ήττα το Κύπελλο ο Ηρόδοτος

Αποχαιρέτησε με ήττα το Κύπελλο ο Ηρόδοτος

Ο Ηρόδοτος δεν θα κατάφερε απέναντι στον Πανιώνιο, χάνοντας με 1-2 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού μπήκε στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας να δείξει ότι θέλει την νίκη για να αποχαιρετήσει με "ψηλά το κεφάλι" τον θεσμό του Κυπέλλου, όμως δεν τα κατάφερε.

Το γκολ για τους κυανέρυθρους ήρθε στο 37', όταν μετά από πάσα του Μακρύλλου ο Τασουλής με πλασέ έκανε το 0-1. Στο 42' ο Αμαραντίδης προσπάθησε για την ισοφάριση μπαίνοντας μέσα στη μεγάλη περιοχή, ωστόσο το σουτ ήταν δυνατόν και πέρασε άουτ.

Έτσι εξελίχθηκε το πρώτο ημίχρονο με τον Ηρόδοτο να μπαίνει δυνατά, ωστόσο ο Πανιώνιος σε μια ανυποψίαστη φάση σημείωσε το 0-1.

Στην επανάληψη ακολούθησε ο ίδιος ρυθμός με τους γηπεδούχους να αναζητούν την ισοφάριση, με την πρώτη καλή ευκαιρία για το δεύτερο ημίχρονο να ανήκει στους φιλοξενούμενους στο 54', με τον Οικονομίδη να κάνει ένα πολύ καλό σουτ και το Κασμερίδη να διώχνει εντυπωσιακά.

Στο 77'  οι Νεοσμυρνιώτες διπλασίασαν τα τέρματα τους, με τον Καργιωτάκη να τραβάει από την φανέλα τον αντίπαλο τον διαιτητή να καταλογίσει πέναλτι και το Ντουρμισάι από την βούλα να σημειώνει το 0-2, ένα σκορ ασφαλές για τους φιλοξενούμενους.

Το μόνο που κατάφερε ο Ηρόδοτος ήταν η μείωση του σκορ στο 85', όταν μετά από κεφαλιά πάσα του Κονέ ο Δαμιανάκης με κεφαλιά έκανε το 1-2.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ηρόδοτος: Κασμερίδης (58' Τσιλιγγίρης), Νικηφόρος, Μπαλάφας, Φουκαράκης, Μωραΐτης, Καργιωτάκης, Κοντογιάννης, Αυγενικού, Δαμιανάκης, Μασάδο(55'Κονέ), Αμαραντίδης (56' Προβυδάκης)

Πανιώνιος: Μανοΐλοβιτς, Ντε Ταντέο, Μακρύλλος, Άλμπεργκ (64' Παπαγεωργίου), Οικονομίδης, Σίντι Αλί, Ρέντζας (72' Ντουρμισάι), Τσιλούλης (90' Σουσώνης), Μίκο, Κότσιτς, Σεράφ