ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | EUROLEAGUE | Σημαντικό «διπλό» για Ολυμπιακό, 100αρα για την Αναντολού Εφές

Σημαντικό «διπλό» για Ολυμπιακό, 100αρα για την Αναντολού Εφές

Ακόμα μία διαβολοβδομάδα έφτασε στην κορυφαία Ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση με περισσότερες ‘’καυτές’’ αναμετρήσεις.

Αναλυτικότερα, ακόμα μία σημαντική νίκη σημείωσε ο Ολυμπιακός, αυτή τη φορά στην Ισπανία, απέναντι στη Μπαρτσελόνα με 60-69 για την 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν το δικό τους μπάσκετ στην έδρα των Μπλαουγκράνα και με ένα καταπληκτικό Μιλουτίνοφ, ο οποίος έκανε ‘’πράγματα και θαύματα’’ για ακόμη μία φορά, πήραν μία σημαντική νίκη για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα σε όλο το παιχνίδι, ενώ μάλιστα είχε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια. Έκανε ένα καλό πρώτο ημίχρονο χωρίς να έχει μεγάλη διαφορά στο προβάδισμα, όμως στο δεύτερο ‘’πάτησε γκάζι’’ και πήρε το σημαντικό διπλό.

Πέρα από τον Μιλουτίνοφ, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους και μάζεψε 14 ριμπάουντ, πάρα πολύ καλό ματς  έκανε και ο αρχηγός του Ολυμπιακού Βασίλης Σπανούλης, με 14 πόντους και 3 ασίστ.

Από την πλευρά των φιλοξενουμένων οι Κλαβέρ και Οριόλα ήταν αυτοί που ξεχώρισαν από την ομάδα τους με 13 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 14-17, 30-32, 48-55, 60-69

Μεγάλη ανατροπή και επικράτηση πέτυχε η Φενερμπαχτσέ στην Πόλη, αφού νίκησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 79-75 σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, πήρε ακόμα μία μεγάλη νίκη, δείχνοντας ποιος είναι το μέχρι τώρα ‘’αφεντικό’’ στην διοργάνωση και ξεκαθαρίζοντας ακόμα περισσότερο την υπόθεση της πρώτης θέσης, καθώς ξέφυγε με δύο νίκες διαφορά από την ΤΣΣΚΑ αλλά και τη Ρεάλ που θα αντιμετωπίσει αύριο τον Παναθηναϊκό.

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, ήταν φανερά καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου (18-26, 36-48), ενώ υπήρξε στιγμή στο παιχνίδι που ξέφυγαν μέχρι και με 15 πόντους διαφορά.

Παρόλα αυτά, η μεγάλη αστοχία του πρώτου και του δευτέρου δεκαλέπτου δεν κράτησε πίσω την Τουρκική ομάδα, η οποία με ένα τρομερό σερί 16-0 στη τρίτη περίοδο έκανε την ανατροπή που βέβαια λίγα λεπτά μετά χάθηκε.

Όμως και πάλι, η Φενέρ με ακόμα ένα ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε να γυρίσει το ματς.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Τσέχος Γιαν Βέσελι με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Κλάιμπερν πέτυχε 17 πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-26, 36-48, 60-62, 79-75

Με 100αρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις τις στην διαβολοβδομάδα η Αναντολού Εφές νικώντας με 106-68 την Μπούντουτσνοστ.

Η Τουρκική ομάδα δεν είχε τίποτα να φοβηθεί απέναντι στην προ τελευταία της διοργάνωσης, με αποτέλεσμα να τη συντρίψει με τη διαφορά των 38 πόντων.

Οι φιλοξενούμενοι, από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης βρισκόντουσαν μπροστά στο σκορ και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στη νεοφώτιστη ομάδα του Μαυρβουνίου.

Για τους γηπεδούχους, ακόμα ένα μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Ροντρίγκο Μπομπουά με 22 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 21΄ λεπτά συμμετοχής, ενώ αρκετά μεγάλη ήταν και η συνεισφορά των Μότουμ (17π., 7ρ.), Σίμον (15π., 7ρ., 5α.) και Μοερμάν (13π., 6ρ., 3α).

Από τους Μαυροβούνιους, ο Ερλ Κλάρκ είχε 21 πόντους και 1 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 29-20, 49-41, 81-53, 106-68

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε και η Μπασκόνια κόντρα στην ανεβασμένη Γκραν Κανάρια, καθώς επικράτησε με 71-84.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως μετά από τα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου πήραν τα ηνία του αγώνα.

Σε ένα εύκολο βράδυ για την Μπασκόνια οι Σίλντς (16π., 3ρ., 1α.), Τζάνινγκ (16π, 4ρ., 3α.), Γκρέιντζερ (15π., 1ρ., 2α.) και Βιλντόζα (13π., 2ρ., 6α.) χάρισαν στην ομάδα τους μία νίκη που τους ανέβασε στην όγδοη θέση της βαθμολογίας έστω και προσωρινά.

Για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με αυτή την ήττα παρέμειναν στη δωδέκατη θέση, ο Κιμ Τιλί πέτυχε 11 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 27-22, 35-41, 53-68, 71-84