ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Μεγάλη νίκη και πρόκριση για τον Εργοτέλη

Μεγάλη νίκη και πρόκριση για τον Εργοτέλη

Ο Εργοτέλης πανηγύρισε την πρόκριση στους 16 του κυπέλλου Ελλάδας μετά την νίκη του επί του Άρη με 3-2 στο Παγκρήτιο Στάδιο.

Οι κιτρινόμαυροι έβγαλαν πάθος και κατάφεραν να προηγηθούν με τρία τέρματα διαφορά στην αρχή του δευτέρου μέρους, με τον Άρη να ξαναμπαίνει στην αναμέτρηση χάρη στα δύο τέρματα του Ντιγκινί. Τελικά, ο Εργοτέλης κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του σκορ και να πάρει τη νίκη - πρόκριση.

Στην αρχή ήταν ένα ισορροπημένο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν κάποια σημαντική ευκαιρία. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία του παιχνιδιού έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, με την πρώτη σημαντική ευκαιρία να έρχεται στο 22'  με τον Ματίγια  να κάνει ένα ωραίο σουτ και τον Κατσιμήτρο να την αποσοβεί σε κόρνερ.

Ο Εργοτέλης άνοιξε το σκορ στο 44' ,  με τον Έφορντ να κάνει ωραία ενέργεια από τα αριστερά να δίνει στο Τσέλιο οποίος έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Καντιμοίρης, ωστόσο εκεί ήταν ο Μπουρσέλης ο οποίος διαμόρφωσε το 1-0.

Στην επανάληψη ο Εργοτέλης μπήκε όπως τελείωσε και το πρώτο ημίχρονο, διπλασιάζοντας τα τέρματα του με τον Ιατρούδη στο 50', μετά από πάσα του Έφορντ. Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και τρία λεπτά αργότερα έκαναν το 3-0  με τον Έφορντ να βγαίνει τετ α τετ με τον Καντιμοίρη και με πλασέ να διαμορφώνει το 3-0.

Στην συνέχεια ο Άρης πήρε μέτρα στο γήπεδο και κατάφερε την μείωση του σκορ με ωραίο αριστερό πλασέ του Νταγκινί στο 58'. Στο 73' οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Κοζορώνη, ο Ντιγκινί ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε βάζοντας έτσι ξανά τον Άρη στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Στην συνέχεια ο Άρης πίεσε για την ισοφάριση και την πρόκριση, δίχως όμως να τα καταφέρει και έτσι ο Εργοτέλης πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Εργότελης:Κατσιμήτρος, Κοζορώνης, Γιακούμπου, Οικονόμου, Μπάτζιος, Μπουρσέλης (69' Καπνίδης), Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης (82' Μαζουλουξής), Έφορντ, Κατσούρι

Άρης: Καντιμοίρης, Μπάσα (53'Σιώπης), Ντιγκινί, Μαρτίνες (45' Γκαρσία), Μπρούνο Γκάμα, Γιουνές, Ματίγια, Τζανακάκης, Μενέντεθ, Βέλεθ (42'Δεληζήσης), Μάβραϊ