ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | EUROLEAGUE | Πάει για τετράδα ο Ολυμπιακός, σημαντική νίκη για ΤΣΣΚΑ

Πάει για τετράδα ο Ολυμπιακός, σημαντική νίκη για ΤΣΣΚΑ

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε την ''διαβολοβδομάδα'' ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ, ενώ ΤΣΣΚΑ, Φενέρ και Μπαρτσελόνα πήραν επίσης το θετικό αποτέλεσμα. Μάλιστα, το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής αλλά και της εβδομάδας γενικά, θα ολοκληρωθεί αύριο με τη σημαντική αναμέτρηση του Παναθηναϊκού κόντρα στην Αρμάνι, αλλά και τις αναμετρήσεις Ζαλγκίρις – Μακάμπι, Μπάγερν – Ρεάλ και Χίμκι – Νταρουσάφακα.

Αναλυτικότερα, στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας ο Ολυμπιακός επικράτησε χωρίς κανένα πρόβλημα απέναντι στην Γκραν Κανάρια με 98-77.

Οι ερυθρόλευκοι, μετά και από την εκτός έδρας νίκη επί της Μπαρτσελόνα συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έκαναν αυτό που έπρεπε κόντρα σε ακόμα μία Ισπανική ομάδα.

Μάλιστα, με έναν γεμάτο ενέργεια Βασίλη Σπανούλη, οποίος πέτυχε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ προχώρησε στην ένατη νίκη της στη φετινή διοργάνωση και πλέον μάχεται για μία θέση στην τετράδα όπου θα τους δώσει το πλεονέκτημα.

Πέρα από την μεγάλη εμφάνιση του αρχηγού του Ολυμπιακού, ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν και εκείνος βασικός παράγοντας της νίκης με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ο Βένε σημείωσε 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 20-14, 52-33, 73-54, 98-77

Στη Ρωσία, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πέτυχε για δεύτερη φορά στη φετινή Ευρωλίγκα πάνω από εκατό πόντους, μετά και από την επικράτηση της με 102-84 κόντρα στην Αναντολού Εφές.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, παρότι είχε να αντιμετωπίσει ένα δύσκολο αντίπαλο όπως η φετινή Εφές δεν έχασε την αυτοσυγκέντρωση της ακόμα και αν απειλήθηκε αρκετές φορές, καθώς μπήκε από την αρχή της αναμέτρησης στο παρκέ με μοναδικό στόχο τη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι, προσπάθησαν από την πλευρά τους να απειλήσουν όσο το δυνατό περισσότερο, με αποτέλεσμα στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου να μειώσουν τη διαφορά στους δύο πόντους με το τρίποντο του Μίτσιτς, αφού βέβαια  είχαν προηγηθεί τα σημαντικά καλάθια των Λάρκιν, Μότουμ και Σίμον.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν το ρυθμό και την απόδοση τους και άρχισαν σιγά-σιγά να ξεκαθαρίζουν το ''τοπίο'' της νίκης. Έτσι, μέσω της καλής αμυντικής λειτουργίας, η οποία κράτησε σε χαμηλό σκορ την Τουρκική ομάδα τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο η ‘’ομάδα του στρατού’’ πήρε εν τέλει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Κορυφαίος για την ΤΣΣΚΑ ήταν ο Γουίλ Κλάιμπερν με 24 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Ροντρίγκο Μπομπουά πέτυχε και εκείνος 24 ποντους.

Δεκάλεπτα: 31-24, 56-54, 77-68, 102-84

Άνετη εκτός έδρας νίκη πήρε η Φενέρμπαχτσε, καθώς επικράτησε με 65-89 απέναντι στην Μπούντουτσνοστ.

Οι γηπεδούχοι, από την αρχή του παιχνιδιού βρισκόντουσαν σε  μικρή απόσταση στο σκορ με τους αντιπάλους τους, ενώ μέχρι και το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα (40-40).

Παρόλα αυτά, με την έναρξη της τρίτης περιόδου άρχισαν να… ''παίρνουν την κάτω βόλτα'', αφού δεν κατάφεραν να πιέσουν αντίστοιχα με τα προηγούμενα δεκάλεπτα  και υπέκυψαν απέναντι στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, γνωρίζοντας έτσι την ήττα με διαφορά 24 πόντων.

Για ακόμη μία φορά, ο Γιαν Βέσελι συνέχισε τις καταπληκτικές εμφανίσεις πετυχαίνοντας 19 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 23΄ λεπτά συμμετοχής, ενώ και ο Λοβέρν έκανε μία καλή εμφάνιση με 17 πόντους.

Από την μεριά των γηπεδούχων, ο Ερλ Κλάρκ ήταν και πάλι κορυφαίος με 15 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 20-26, 40-40, 55-67, 65-89

Στην αναμέτρηση μεταξύ των δύο Ισπανικών ομάδων, της Μπασκόνια και της Μπαρτσελόνας, οι Καταλανοί ήταν αυτοί που βγήκαν νικητές στη Βιτόρια με 70-77.

Σε ένα παιχνίδι όπου η μία ομάδα ακολουθούσε την άλλη στο σκορ οι Μπλαουγκράνα ήταν αυτοί που πήραν τη σημαντική νίκη με ένα πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο.

Από τα πρώτα λεπτά μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου δεν υπήρχε ξεκάθαρη εικόνα για το ποιος θα μπορούσε να πάρει το ματς.

Στη συνέχεια, η γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο, μετά από τις εξαιρετικές άμυνες κατάφεραν να δεχτούν μόνο επτά πόντους και να πετύχουν 16, με αποτέλεσμα να έχουν το ''πάνω χέρι''.

Όμως, τελικά η Μπαρτσελόνα ήταν εκείνη που μίλησε τελευταία, αφού στη τέταρτη περίοδο έδειξε ένα άλλο πρόσωπο και πήρε το ματς.

Για τους γηπεδούχους ο Ματ Τζάνινγκ είχε από 19 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Κέβιν Πάνγκς πέτυχε 16.

Δεκάλεπτα: 16-19, 39-42, 55-49, 70-77