ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | EUROLEAGUE | Ακόμα μία ήττα για τους πράσινους, εύκολα η Ρεάλ στη Γερμανία

Ακόμα μία ήττα για τους πράσινους, εύκολα η Ρεάλ στη Γερμανία

Στο τέλος της έφτασε και η 14η αγωνιστική της κορυφαίας Ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης με την ήττα του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ αλλά και τις νίκες των Χίμκι, Ζαλγκίρις και Ρεάλ.

Αναλυτικότερα, την εντός έδρας ήττα με 83-86 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από την Αμράνι Μιλάνο και πλέον μπαίνει σε ‘’περιπέτειες’’ για τη συνέχεια.

Οι πράσινοι, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Τσάβι Πασκουάλ στον πάγκο τους, δεν τα κατάφεραν και υπέκυψαν απέναντι στην Ιταλική ομάδα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 23-21, όμως στη δεύτερη περίοδο η Αρμάνι αντέδρασε και γύρισε το παιχνίδι (40-47).

Από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι δεν ήταν καλοί με αποτέλεσμα να κυνηγάνε το σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια, χωρίς όμως ποτέ να καταφέρουν να περάσουν μπροστά.

Πέρα από την ήττα ο Παναθηναϊκός σε αυτό το άσχημο βράδυ αποκόμισε και τον τραυματισμό του Κιθ Λάνγκφορντ.

Πλέον, καλείται να μαζέψει ‘’τα σπασμένα’’ και να αντιδράσει στην επόμενη αγωνιστική απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ειδάλλως η θέση για την οχτάδα σιγά-σιγά θα απομακρύνεται όλο και περισσότερο.

Για τους φιλοξενούμενους, οι Γκουντάιτις και Τζέρελς είχαν από 20 και 15 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους γηπεδούχους ο Καλάθης πέτυχε 24 πόντους και μοίρασε 11 ασίστ σε 35΄ λεπτά συμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 23-21, 40-47, 56-64, 83-86

Στη Ρωσία η Χίμκι επικράτησε μετά από… περιπέτεια κόντρα στην Νταρουσάφακα με 85-84 και ανέβηκε στη δωδέκατη θέση με πέντε νίκες και εννιά ήττες.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν ήταν σταθερή απέναντι στη τελευταία ομάδα της διοργάνωσης, καθώς σε όλη τη διάρκεια του ματς έκανε ‘’σκαμπανεβάσματα’’.

Αρχικά, έκανε ένα πάρα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο (30-18) αλλά ότι έχτισε το κατέστρεψε στο δεύτερο καθώς το ημίχρονο έληξε με 45-43.

Στη συνέχεια, στη τρίτη περίοδο ξέφυγε με τη διαφορά των δώδεκα πόντων, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο μπήκε σε μπελάδες και πάλι και αυτό γιατί η Τουρκική ομάδα ενώ βρισκόταν πίσω με δέκα πόντους, έκανε ένα καταπληκτικό σερί έντεκα πόντων στα τελευταία λεπτά και γύρισε το παιχνίδι (83-84).

Όμως, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είπαν τελικά πήραν το παιχνίδι μετά από την ψύχραιμη εκτέλεση των βολών του Τζόρνταν Μίκι.

Για τους Ρώσους, ο Ντε Μποστ πέτυχε 19 πόντου, μάζεψε 3 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ, ενώ και οι Ζούμπκοφ και Μίκι πέτυχαν από 15 πόντους και οι δύο.

Για τους φιλοξενούμενους οι Μάικλ Έρικ και Ρέι ΜακΚάλουμ πέτυχαν από 13 πόντους και οι δύο.

Δεκάλεπτα: 30-18, 45-43, 69-57, 85-84

Με νίκη προχώρησε και η Ζαλγκίρις για την 14η αγωνιστική, επικρατώντας με 80-73 κόντρα στη Μακάμπι Τελ-Αβίβ.

Η ομάδα του Σάρας με σημαντικό παράγοντα το δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στους Ισραηλινούς.

Αρχικά, το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ακολουθάνε η μία την άλλη και να ολοκληρώνουν τη πρώτη περίοδο με 16-16.

Από εκεί και μετά οι Λιθουανοί στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ανώτεροι, με αποτέλεσμα να τελειώσουν το ημίχρονο με τη διαφορά των έξι πόντους (39-33).

Μία διαφορά που ήταν υπέρ πολύτιμη για τη συνέχεια και αυτό γιατί στα δύο δεκάλεπτα που είχαν απομείνει και πάλι οι δύο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές και προχωρούσαν μαζί μέχρι το τέλος. Μάλιστα, στη τρίτη περίοδο και οι δύο πλευρές πέτυχαν από 20 πόντους, ενώ στη τελευταία οι γηπεδούχοι 21 και οι φιλοξενούμενοι 20 πόντους.

Για τους Λιθουανούς, ο Μιλάκνις ήταν κορυφαίος με 16 πόντους με 1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 2/2 ελεύθερες βολές, ενώ για την ομάδα του Ισραήλ από 20 και 18 πόντους αντίστοιχα είχαν οι Γουίλμπεκιν και  Ο’Μπράιαντ.

Δεκάλεπτα: 16-16, 39-33, 59-53, 80-73

Στη Γερμανία, η ‘’Βασίλισσα’’ πήρε την εκτός έδρας νίκη με αντίπαλο την Μπάγερν Μονάχου, με 72-82.

Οι γηπεδούχοι, είχαν ένα άνετο και εύκολο βράδυ απέναντι στους Βαυαρούς και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν τη νίκη απέναντι σε μία σκληροτράχηλη ομάδα .

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο, πήρε από νωρίς τα ηνία της αναμέτρησης και με κορυφαίους τους Άνθονι Ράντολφ(22π., 5ρ., 1α.) και Σέρχιο Γιούλ (19π., 6α. με1/1 δίποντα, 5/8 τρίποντα) καθάρισε το παιχνίδι σε μία δύσκολη έδρα και πήρε την τέταρτη συνεχόμενη τη νίκη μετά από την ήττα επί της ΤΣΣΚΑ.

Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Γιόβιτς είχε 1 πόντους, ενώ και οι Μπαρτέλ, Τζέντοβιτς και Κόπονεν είχαν από 11 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-27, 31-46, 59-65, 72-82