ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | FOOTBALL LEAGUE | «Κατάπιε» τον Ηρόδοτο, ο Πλατανιάς

«Κατάπιε» τον Ηρόδοτο, ο Πλατανιάς

Σε παράσταση για ένα ρόλο, εξελίχθηκε το Κρητικό ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Football League με τον Πλατανιά να φιλοδωρεί με πέντε γκολ τον Ηρόδοτο (5-1).

Οι γηπεδούχοι με δύο γκολ απ' το πρώτο ημίχρονο έδειξαν πως τα πράγματα δεν θα είναι τόσο εύκολα σήμερα για τον Ηρόδοτο, ο οποίος δεν μπορούσε να βρει τα πατήματα του στα 45 πρώτα λεπτά. Στην επανάληψη ο Ηρόδοτος προσπάθησε να αντιδράσει και παρότι μείωσε στο σκορ, δεχτηκε ακόμη τρία γκολ στην συνέχεια χάνοντας και τον Κασμερίδη στο τέλος.

Στα πρώτα λεπτά δεν υπήρξε κάτι το ιδιαίτερο, με τον Πλατανιά να βρίσκει δίχτυα στο 18' όμως το γκολ ακυρώθηκε λόγω του ότι η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπιανκόνι.

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι Χανιώτες άρχισαν να πιέζουν σε μεγάλο βαθμό την άμυνα του Ηροδότου, ανοίγοντας τελικά το σκορ στο 24' όταν ο Γιαλούσης υπέπεσε σε ένα άστοχο διώξιμο, με τον Καραγκούνη να το εκμεταλλεύεται και να σκοράρει στην κλειστή γωνία του Κασμερίδη.

Ο Πλατανιάς δεν αρκέστηκε σε ένα μόνο γκολ όμως. Ο Ηρόδοτος ανήμπορος να αντιδράσει, έδινε κι' άλλους χώρους στον αντίπαλο και το 2-0 δεν άργησε να έρθει. Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου, ο Λάζιτς απ' το ύψος του πέναλτι με ένα ψύχραιμο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Ο Ηρόδοτος στην επανάληψη, φάνηκε να μπαίνει ορεξάτος στο δεύτερο μέρος καθώς στις αρχές αυτού κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Μωραϊτης μείωσε προσωρινά από προβολή μετά από σουτ του Μασάδο, δίνοντας ''τυφλές'' ελπίδες όπως αποδείχτηκε στην συνέχεια στην ομάδα του για ανατροπή του σκορ.

Μετά το γκολ των φιλοξενούμενων το παιχνίδι άρχισε να μοιάζει με το πρώτο ημίχρονο. Ο Πλατανιάς σιγά σιγά απέκτησε και πάλι τα ηνία δημιουργώντας εκατέρωθεν φάσεις στην περιοχή του Κασμερίδη. Ώσπου στο 67' ο Καραγκούνης σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, αγκαλιάζοντας την νίκη για την ομάδα του.

Έπειτα από ένα ωραίο συνδυασμό των παιχτών ο Καραγκούνης βρέθηκε απέναντι στον Κασμερίδη, πλάσαρε γράφοντας το 3-1. Στα επόμενα λεπτά έως το τέλος ο Πλατανιάς ξέσπασε με ακόμη δύο γκολ. Ο Νίλι όπου μπήκε σαν αλλαγή στο παιχνίδι, έγραψε και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, έπειτα από το ένα-δύο που έπαιξε με τον Παπανικολάου.

Ο Προβιδάκης για τον Ηρόδοτο, προσπάθησε να δημιουργήσει κάτι καλό αλλά το σουτ του εξουδετερώθηκε. Το τελικό 5-1 γράφτηκε στο 85' και πάλι με γκολ του Καραγκούνη. Ο νεαρός ποδοσφαιριστής του Πλατανιά έκανε χατ τρικ μετά από αντεπίθεση.

Λίγο πριν το τέλος ο Ηρόδοτος έμεινε με δέκα παίχτες μετά από αποβολή του Κασμερίδη ο οποίος απέκρουσε με το χέρι εκτός περιοχής και την θέση του κάτω απ' τα γκολπόστ στις καθυστερήσεις πήρε ο Κονέ.