ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Νίκη στο τέλος με... ολική ανατροπή για τον Εργοτέλη

Νίκη στο τέλος με... ολική ανατροπή για τον Εργοτέλη

O Εργοτέλης επέστρεψε με τον πιο εμφατικό τρόπο στις νίκες, για το πρωτάθλημα της Football League, επικρατώντας 2-1 της Παναχαϊκής με μεγάλη ανατροπή που έγινε στα τελευταία λεπτά.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλυτερους οιωνούς για τον Εργοτέλη, καθώς μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα η Παναχαϊκή προηγήθηκε με τον Ελευθεριάδη. Ο Αργυρόπουλος εκτέλεσε ένα φάουλ και γεμίζοντας την μπάλα μες την περιοχή ο Ελευθεριάδης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Αυτή την ψυχρολουσία των πρώτων λεπτών έδειχνε να διαχειρίζεται ο Εργοτέλης και άρχισε να πιέζει. Όμως οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να είχαν περισσότερη αποτελεσματικότητα και έχασαν πολλές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος.

Στο 32' ο Ελευθεριάδης είχε την ευκαιρία του, αλλά από θέση τετ α τετ σούταρε αλλά απέκρουσε ο Κατσιμήτρος. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Τσέλιος έκανε ένα σουτ όμως η μπάλα πέρασε εκτός και στο 45' ο Γιακούμπου πλάσαρε μέσα απ' την περιοχή όμως ο Καπουτάγλης μπλόκαρε.

Στο δεύτερο μέρος ο Εργοτέλης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, χάνοντας πολύ καλές στιγμές. Στο 52ο λεπτό, ο Κοζορώνης εκτέλεσε φάουλ, ο Μπάτζιος έπιασε την γυριστή κεφαλιά αλλά ο γκολκίπερ απέκρουσε. Στο αμέσως επόμενο κόρνερ, ο Έφορντ αστόχησε και αυτός με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση.

Η Παναχαϊκή είχε την ευκαιρία της να σκοράρει με τον Ελευθεριάδη, ο οποίος από λάθος του Γιακούμπου βγήκε σε θέση τετ α τετ αλλά αστόχησε.

Το παιχνίδι άλλαξε για τα καλά μέσα σε δύο λεπτά. Ο Νίκκι Παπαβασιλείου, έριξε στο ματς τον Κούατενγκ και τον Καπνίδη και αυτό έμελλε να αλλάξει όλο το ματς.

Στο 81' ο Κουάτενγκ ισοφάρισε έπειτα από σουτ μέσα απ' την περιοχή ενώ δύο λεπτά μετά ο Καπνίδης, με ωραίο πλασέ έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι της αντίπαλης εστίας γράφοντας το τελικό 2-1.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Κοζορώνης (Kwateng 70'), Yakubu, Οικονόμου(Καπνίδης 80')  Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Bruce, Τσέλιος, Kacurri (55' Μπουτσάκης), Ιατρούδης, Efford

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Καπουταγλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Πλέγας, Αργυρόπουλος (Call 82'), Ελευθεριάδης, Λουμπαρδέας, Μυστακόπουλος (Φουρλάνος 52'), Κυνηγόπουλος, Μωραϊτης, Τσελεπίδης