ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Ήττα στη Ραφήνα και μπελάδες για τον ΟΦΗ

Ήττα στη Ραφήνα και μπελάδες για τον ΟΦΗ

Τη δεύτερη (συνεχόμενη) του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο ΟΦΗ με 86-82 από τον Αργοναύτη Τριγλίας, στο κλειστό της Ραφήνας για την 10η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής κατηγορίας του 2ου ομίλου.

Η ομάδα του Βασίλη Ράλλη μετά την ήττα από τα Μελίσσια γνώρισε ακόμα μία, αυτή τη φορά από τον Αργοναύτη και έτσι πλέον μπαίνει σε μπελάδες για την απώλεια της πρώτη θέσης.

Οι Κρητικοί ξεκίνησαν μουδιασμένα, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω με 24-16 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού, οι παίκτες του ΟΦΗ προσπάθησαν και πάλι να πιέσουν και να μειώσουν τη διαφορά, όμως γηπεδούχοι έκαναν σωστή δουλειά σε άμυνα και επίθεση, οδηγώντας έτσι την ομάδα τους στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με ένα ‘’μαξιλάρι ασφαλείας’’ των έντεκα πόντων (46-35).

Στη τρίτη περίοδο τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους έγιναν ακόμη πιο δύσκολα, καθώς βρισκόντουσαν πίσω στο σκορ με διαφορά 17 πόντων (65-48).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΟΦΗ έδειξε ένα άλλο πρόσωπο και έφτασε κοντά στην ανατροπή, όμως τελικά δεν τα κατάφερε και γνώρισε την δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα για φέτος με το τελικό 86-82.

Δεκάλεπτα: 24-16, 46-35, 65-48, 86-82

Την επόμενη αγωνιστική (11η – 13/1) ο ΟΦΗ θα αντιμετωπίσει τον Ίκαρο Νέας Σμύρνης στο κλειστό «Δύο Αοράκια» .