ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | FOOTBALL LEAGUE | Χαμόγελα στις Κρητικές ομάδες... πλήν του Ηροδότου

Χαμόγελα στις Κρητικές ομάδες... πλήν του Ηροδότου

Ξεκαθαρίζει το τοπίο στη Football League μετά το τέλος της 10ης αγωνιστικής με σημαντικά αποτελέσματα για τους πρωτοπόρους.

Σπουδαία νίκη με μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο για τον Εργοτέλη απέναντι στην Παναχαϊκή. Μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα και το γκολ στα πρώτα δευτερόλεπτα του αγώνα, ο Εργοτέλης πίεσε στην επανάληψη ανατρέποντας στα τελευταία λεπτά, το εις βάρος του σκορ με γκολ του Κούατενγκ και του Καπνίδη που είχαν περάσει νωρίτερα ως αλλαγή.

Μεγάλο αποτέλεσμα και για τον ΑΟΧ Κισσαμικό ο οποίος σε ένα άκρως αποτελεσματικό ματς απέσπασε ένα ζωτικής σημασίας διπλό στην έδρα του Απόλλωνα Λάρισας, επικρατώντας 0-3, απομακρύνοντας τον απ’ το κυνήγι της πρώτης θέσης.

Μεγάλη σε έκταση νίκη και για την έτερη ομάδα τον Χανίων, καθώς ο Πλατανίας συνέτριψε με 5-1 τον Ηρόδοτο.

Στα υπόλοιπα ματς είχαμε μια αγχωτική νίκη για τους πρωτοπόρους, καθώς η ομάδα του Βόλου νίκησε με ανατροπή την Κέρκυρα με γκολ στο 82΄και στο 88΄. Νίκη εκτός έδρας για τον Απόλλων Πόντου επί του Ηρακλή με δύο γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με νίκες 2-0 στην έδρα τους συνέχισαν Αήττητος Σπάτων και Τρίκαλα επί της Δόξας Δράμας και του Αιγινιακού αντίστοιχα. Από 1 βαθμό μοιράστηκαν ΑΕ Καραισκάκη και Σπάρτη μένοντας στο 0-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Πλατανιάς - Ηρόδοτος 5-1 (24', 67' Καραγκούνης, 42' Λάζιτς, 74' Νίλι, 85' Καραγκούνης - 53' Μωραΐτης)

Βόλος - Κέρκυρα 2-1 (82' Πέντα, 88' Μάντζης - 67' πεν. Κόντος )

Ηρακλής - Απόλλων Πόντου 0-2 (41' Αμαραντίδης, 44' Κυβελίδης)

Αήττητος Σπάτων - Δόξα Δράμας 2-0 (66' Γροντής, 91' Κατσέρης)

Εργοτέλης - Παναχαϊκή 2-1 (80' Κουατένγκ, 83' Καπνίδης - 2' Ελευθεριάδης)

Τρίκαλα - Αιγινιακός 2-0 (77' Καπός, 94' Συμελίδης)

Απόλλων Λάρισας - ΑΟΧ Κισσαμικός 0-3 (19', 36', 82' Ρίσκι)

Καραϊσκάκης - Σπάρτη 0-0