ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | EUROLEAGUE | Πήρε το ντέρμπι ο Ολυμπιακός, διπλό στο Κάουνας η ΤΣΣΚΑ

Πήρε το ντέρμπι ο Ολυμπιακός, διπλό στο Κάουνας η ΤΣΣΚΑ

Με τη νίκη του Ολυμπιακού στο ντέρμπι των αιωνίων, το δύσκολο διπλό της ΤΣΣΚΑ στη Λιθουανία, αλλά και τις νίκες των Φενέρμπαχτσε και Μπαρτσελόνα ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική της κορυφαίας Ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Αναύτικότερα, ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος ο οποίος πήρε το δεύτερο ντέρμπι των αιωνίων κόντρα στον Παναθηναϊκό για τον θεσμό τη Ευρωλίγκας με 79-65.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ μπήκε με καθαρό μυαλό στο παρκέ, με αποτέλεσμα από τα πρώτα κιόλας λεπτά να κατορθώσει να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα.

Αρχικά, οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 16-14, ενώ στη συνέχεια έκλεισαν το ημίχρονο με τη διαφορά στο +16.

Εν συνεχεία, οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο δεν απέδωσαν, με την αστοχία να...δίνει βροντερό παρόν στη μεγαλύτερη διάρκεια για εκέινους, έτσι οι φιλοξενούμενοι άδραξαν την ευκαιρία και πήγαν τη διαφορά μέχρι και στο +21.

Στο τέλος, οι πράσινοι πίεσαν περισσότερο και μείωσαν ελάχιστα τη διαφορά κάτι το οποίο δεν ήταν αρκετό.

Για τους νικητές, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ έκανε double-double με 18 πόντους και 18 ριμπάουντ. Από τους φιλοξενούμενους ο Νικ Καλάθης πέτυχε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 16-14, 41-25, 59-40, 79-65

Δεν έχει σταματημό το σερί της Φενέρμπαχτσε, η οποία μετά από την νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης, αυτή τη φορά επικράτησε ξανά στην έδρα της  σε Ισπανική ομάδα με 96-87 και συγκεκριμένα, απέναντι στην Μπασκόνια.

Μπορεί η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να πήρε το παιχνίδι με μία ικανοποιητική διαφορά των εννιά πόντων, όμως φιλοξενούμενοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού πίεζαν και δεν άφηναν το παιχνίδι να χαθεί.

Παρόλα αυτά, με ένα σημαντικό σερί 7-0 στο τέλος, αλλά και με κάποια σημαντικά τρίποντα η Τουρκική ομάδα ήταν εκείνη που επικράτησε.

Για τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο Νικολό Μέλι με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ μεγάλη ήταν και η συνεισφορά των Βέσελι, Γκούντουριτς κι Ντατόμε με 15, 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Από την Μπασκόνια, ο Σίλντς πέτυχε 22 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ σε 32΄ λεπτά συμμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 27-25, 48-41, 75-65, 96-87

Με το διπλό κατάφερε και απέδρασε από το Κάουνας η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, αφού νίκησε με 79-84 την Ζαλγκίρις.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η ομάδα του Σάρας δεν τα κατάφερε και λύγισε στο τέλος ακόμα και αν είχε κάνει προηγουμένως την ανατροπή.

Αρχικά, η Ρωσική ομάδα μέχρι και το δεύτερο δεκάλεπτο πήρε μία διαφορά δεκατριών πόντων, την οποία φυσικά στο τρίτο δεκάλεπτο την έχασε, καθώς δέχθηκε 25 πόντους και έβαλε μόνο 11.

Έτσι, η αναμέτρηση κρίθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί η ΤΣΣΚΑ έκανε ανατροπή και εκείνη και έφυγε με το διπλό από την Λιθουανία.

Σε μεγάλη βραδιά για τους φιλοξενούμενους βρέθηκε ο Ντάνιελ Χάκετ με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 29΄ λεπτά συμμετοχής, αλλά και ο Γουίλ Κλάιμπερν με 19 πόντους και εκείνος.

Για τους γηπεδούχους ο Μπράντον Ντέιβις πέτυχε 19 πόντους, μάζεψε 7 ριμπάουντ και έβγαλε μία ασίστ.

Δεκάλεπτα: 17-28, 34-44, 59-55, 79-84

Στην Ισπανία, η Μπαρτσελόνα πήρε μία άνετη νίκη απέναντι στην τελευταία Νταρουσάφακα με το συντριπτικό  97-65.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο του ματς και δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα απέναντι στην Τουρκική ομάδα που πλέον μετράει δύο νίκες και δεκατέσσερις ήττες στην διοργάνωση.

Για τους Μπλαουγκράνα ο Τόμας Ερτελ πέτυχε 18 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Τόνει Ντάγκλας πέτυχε 23 πόντους , 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 29-16, 54-27, 73-45, 97-65