ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Κακό ποδαρικό για τον Εργοτέλη με ήττα απ' τον Απόλλωνα

Κακό ποδαρικό για τον Εργοτέλη με ήττα απ' τον Απόλλωνα

Ο Εργοτέλης δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό απέναντι στο πρώτο παιχνίδι για το 2019 κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας καθώς ηττήθηκε 1-2 στο βροχερό Παγκρήτιο σε ένα παιχνίδι που δεν υπήρξε πολύ θέαμα εκτός τα τελευταία λεπτά που οι κιτρινόμαυροι άρχισαν να πιέζουν.

Οι γηπεδούχοι δέχτηκαν από νωρίς μια ψυχρολουσία καθώς μόλις στο 5ο λεπτό βρίσκονταν πίσω στο σκορ έπειτα από γυριστό σουτ του Τασιούλη ο οποίος έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Εργοτέλη και κατάφερε να βάλει τις βάσεις για την νίκη αρκετά νωρίς.

Από εκεί και μετά ο Εργοτέλης ξεκίνησε να ψάχνει την αντίδραση και είχε κάποιες καλές στιγμές. Στο 18' Ο Μπουρσέλης εκτέλεσε ένα φάουλ η μπάλα πέρασε απ' όλους και κατέληξε δίπλα απ' το δοκάρι παρά την προσπάθεια του Μπάτζιου να γίνει αποδέκτης της μπάλας αλλά δεν κατάφερε να κάνει την προβολή μπροστά απ' τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα.

Ο Κούατενγκ στο 20' είχε μια καλή ευκαιρία να σκοράρει καθώς βρέθηκε απέναντι απ' τον αντίπαλο κίπερ όμως αυτός τον εξουδετέρωσε.

Στο 39' O Poleto με μια ωραία ατομική προσπάθεια βρέθηκε απέναντι στον Κατσιμήτρο προσπερνώντας δύο ποδοσφαιριστές του Εργοτέλη όμως δεν κατάφερε να νικήσει και τον Κατσιμήτρο ο οποίος απέκρουσε το κοντινό πλασέ του.

Στην επανάληψη ο Εργοτέλης μπήκε για να κυνηγήσει την ανατροπή όμως δεν τα κατάφερε. Η ομάδα του Νίκκι Παπαβασιλείου δέχτηκε και δεύτερο γκολ εκεί που φαινόταν να αντιδράει με τον Λούκας Μάρκος να γράφει το 0-2 και να βάζει τις πιο γερές βάσεις για την νίκη.

Όμως ο Εργοτέλης βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει και λίγα λεπτά μετά το 0-2 μείωσε με τον Έφορντ. Στο 72' ο Τσέλιος έβγαλε μια ωραία πάσα στον Έφορντ ο οποίος μπήκε στην περιοχή απ' τα δεξιά και με ένα ωραίο διαγώνιο σουτ έγραψε το 1-2.

Ο Εργοτέλης στα εναπομείναντα λεπτά πίεζε συνεχώς τον αντίπαλο χάνοντας εκατέρωθεν ευκαιρίες.

Ο Μπουτσάκης έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι έπειτα από δυνατό σουτ ενώ λίγο πριν το φινάλε χάθηκε η μεγάλη φάση. Ο Κατσούρι με δυνατό σουτ έξω απ' την περιοχή ανάγκασε τον Μαντζάρη σε μια δύσκολη επέμβαση και στην συνέχεια της φάσης ο Ιατρούδης από θέση βολής έστειλε τη μπάλα πάνω απ' τα δοκάρια.

Κάπως έτσι ο διαιτητής σφύριξε για τελευταία φορά με τον Εργοτέλη να μην ξεκινάει ιδανικά το 2019 όπως θα επιθυμούσε και τον Απόλλωνα να εξακολουθεί να βρίσκεται στα ύψη της βαθμολογίας.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μαζουλουξής (Καπνίδης 65'), Yakubu, Οικονόμου (Μπουτσάκης 45'), Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Bruce, Τσέλιος, Ιατρούδης, Efford, Kwateng (Kacurri 81')

Απόλλων Λάρισας (Μαρτσέλο Τροϊζι) Μαντζάρης, Σκούρπα, Κουρτεσιώτης, Σουλιώτης, Meireles, Neto (Κοντοθανάσης 89'), Poleto (Αγιώτης 81'), Τασιουλής, Ramos, Καρατάσιος, Λίταινας (Καμπέρης 65')