ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | FOOTBALL LEAGUE | Δεν τα κατάφερε ο Πλατανιάς στο νησί των «Φαιάκων»

Δεν τα κατάφερε ο Πλατανιάς στο νησί των «Φαιάκων»

Ο Πλατανιάς λύγισε απέναντι στην Κέρκυρα παρότι έκανε μια αξιοσημείωτη προσπάθεια έως το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου εκεί όπου δέχτηκε και το τέρμα που τον οδήγησε στην ήττα με 1-0.

Η ομάδα του Γιάννη Τάτση στο πρώτο μέρος είχε τις ευκαιρίες της και προσπάθησε να δημιουργήσει κυρίως με σουτ έξω απ' την περιοχή που δεν μπορούσαν να απειλήσουν ιδιαίτερα τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Τόσο οι γηπεδούχοι όσο και οι φιλοξενούμενοι έκαναν ότι μπορούσαν για να σταθούν όρθιοι στον κάκιστο αγωνιστικό χώρο ο οποίος πλήττονταν από λακούβες γεμάτες λάσπη.

Αυτό εμπόδισε πολλές φορές τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών αλλά ο ρυθμός παρέμενε καλός. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε στην εκπνοή του πρώτο ημιχρόνου και ενώ ο Πλατανιάς φαινόταν να είχε τα ηνία.

Σε εκείνο το σημείο οι Χανιώτες έπαιζαν με δέκα παίχτες λόγω τραυματισμού του Τσαμούρη και η Κέρκυρα τότε κατάφερε να σκοράρει. Ο Λινάρδος έβγαλε μια τέλεια σέντρα στην καρδιά της περιοχής και ο Τουράμ με εξαιρετική κεφαλιά έγραψε το 1-0.

Αυτό θα έμενε ως το τέλος αφού λίγο το κακό τερέν και λίγο οι συνεχής τραυματισμοί των παιχτών εμπόδιζαν διαρκώς τον ρυθμό να ανέβει. Έτσι με λιγοστές φάσεις στην επανάληψη το 1-0 υπέρ των Φαιάκων παρέμεινε ως την λήξη.

Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα του Πλατανιά στο φετινό πρωτάθλημα.