ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Α2 ΕΠΣΗ: Ξέφυγε από τον Μαραθώνα η Δαμάστα, πήρε το ντέρμπι ο Ρούβας

Α2 ΕΠΣΗ: Ξέφυγε από τον Μαραθώνα η Δαμάστα, πήρε το ντέρμπι ο Ρούβας

Με το εμφατικό διπλό της Δαμάστας αλλά και τη νίκη του Αθλόπολις, του Ρούβα και της Χερσονήσου ολοκληρώθηκε η 16η αγωνιστική της Α2 PWM MEDICAL κατηγορίας της ΕΠΣΗ.

Αναλυτικότερα, στο Αρκαλοχώρι η Δαμάστα πήρε εύκολα το διπλό απέναντι στον Ηρακλή Νιπιδιτού με 0-8.

Η ομάδα του Μανώλη Φρουδάκη έκανε ένα εξωπραγματικό πρώτο ημίχρονο στο οποίο πέτυχε έξι γκολ.

Αρχικά, το σκορ άνοιξε ο Τσαϊνης  στο 15ο λεπτό και τρία λεπτά αργότερα ο Μαρκάκης έκανε το 0-2. Στη συνέχεια, ο Κλαπάκης έκανε το 0-3 για την ομάδα του, ενώ τέσσερα λεπτά μετά βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα και ο Τζουβάρας για το 0-4.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό πετυχαίνοντας ακόμα δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο με τους Κλαπάκη και Κοκορέλια στο 31ο και 45ο λεπτό αντίστοιχα.

Στο  δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε όπως ήταν λογικό, παρόλα αυτά η πρωτοπόρος Δαμάστα βρήκε δίχτυα ακόμα δύο φορές, με τον Μαρκάκη στο 71΄  και στο 90΄.

Στο ντέρμπι για την τρίτη θέση ο Ρούβας επικράτησε με 3-0 στην έδρα του απέναντι στον Ο.Φ.Αρκαλοχωρίου.

Το σκορ για την ομάδα του Ρούβα άνοιξε ο Νικολάου στο 20ο λεπτό και ο Πρίφτη 8΄ λεπτά αργότερα αύξησε τη διαφορά στα δύο τέρματα. Ο Τασούδης ήταν εκείνος ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 88ο λεπτό.

Τέλος, στο Ασήμι η τοπική ομάδα ηττήθηκε με 1-5 στην έδρα της από την Χερσόνησο.

Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Ταμπάκης(8΄), Μαραβελάκης(9΄), Παξιμαδάς (αυτογκόλ 60'), Μπενάρντ (73΄), ενώ το μοναδικό γκολ των γηπεδούχων σημείωσε ο Χατζηκωνσταντίνου.