ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Α1 ΕΠΣΗ: Χωρίς γκολ το ντέρμπι Ζαρός-ΠΑΟΚ, «ματσάρα» στο γήπεδο της Ελιάς

Α1 ΕΠΣΗ: Χωρίς γκολ το ντέρμπι Ζαρός-ΠΑΟΚ, «ματσάρα» στο γήπεδο της Ελιάς

Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι μεταξύ του Ζαρού και του Π.Α.Ο.Κρυσώνα, αλλά και το παιχνίδι μεταξύ της Α.Ε.Κ και της Τυλίσου, ενώ στα υπόλοιπα παιχνίδια η Τριτωνία, ο ΠΑΝΟΜ, ο Αλμυρός και ο Πόρος πήραν τους τρεις βαθμούς.

Αναλυτικότερα, στο γήπεδο του Εργοτέλη ο Πόρος νίκησε 5-1 την Αγ. Βαρβάρα.

Οι γηπεδούχοι, μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τον Μεταξάκη, όμως στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με αποτέλεσμα να μην υπάρξει άλλο γκολ στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος  η ομάδα της Αγ. Βαρβάρας αντέδρασε και πέτυχε το τέρμα της ισοφάρισης στο 49ο λεπτό με τον Δάσκο. Παρόλα αυτά και πάλι ο Πόρος με δύο ακόμα γκολ του Μεταξάκη, ένα στο 54΄ και ένα στο 57΄ πήρε το προβάδισμα.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι δεν έριξαν τις ‘’στροφές’’ τους, πετυχαίνοντας ακόμα δύο γκολ με τους Καστελλιανάκη και Μαγκουφάκη στο 64ο και 85ο λεπτό αντίστοιχα.

Στο ντέρμπι μεταξύ του Ζαρού και του Π.Α.Ο.Κρουσώνα δεν υπήρχε κάποιο τέρμα, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να λήξει ισόπαλο με 0-0.

Στο Τυμπάκι, η τοπική ομάδα ηττήθηκε από την Τριτωνία με 0-2.

Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχε ο Μιαούλης στο 35ο και στο 89ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στους Αγίους Δέκα ο Αλμυρός έκανε την ανατροπή απέναντι στη Γόρτυνα και επικράτησε με 1-2.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με γκολ του Μάλο στο 47ο λεπτό, όμως ο Απλαδάς έξι λεπτά αργότερα ισοφάρισε για την ομάδα του. Η ανατροπή για την ομάδα του Αλμυρού έγινε με το γκολ του Στρατήγη στο 62ο λεπτό.

Στο γήπεδο της Ελιάς, Α.Ε.Κατσαμπά και Τύλισος έληξαν ισόπαλες με 3-3!

Σε ένα μεγάλο ματς η ομάδα της Τυλίσου η οποία βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις κατάφερε να κοντράρει την Α.Ε.Κ. Αρχικά, οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ στο πρώτο μέρος, με τους Νικολάου και Τσαφαντάκη στο 40ο και 45ο λεπτό αντίστοιχα.

Παρόλα αυτά η Τύλισος έβγαλε ψυχή και κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ φέρνοντας έτσι τα πάνω-κάτω. Ο Σπύρου μείωσε σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους, ενώ στο 72΄ πέτυχε και δεύτερο τέρμα ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Η ομάδα της Τυλίσου δεν σταμάτησε εκεί, καθώς έβγαλε ψυχή και στο 89΄ κατάφερε να βρει το στόχο και να κάνει την ολική ανατροπή με τον Γιαννουλάκη. Η γηπεδούχος στη συνέχεια πίεσε και κατάφερε να κερδίσει πέναλτι στις καθυστερήσεις , στο οποίο ευστόχησε ο Ντελία και διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Τέλος, στο Μοχό ο ΠΑΝΟΜ επικράτησε με 1-0 κόντρα στις Μοίρες.