ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Πήρε την ισοπαλία στο ντέρμπι κορυφής ο ΟΦΙ

Πήρε την ισοπαλία στο ντέρμπι κορυφής ο ΟΦΙ

Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον Εθνικό Πειραιώς και τον ΟΦΙ στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Γ Εθνικής.

Ο Εθνικός στην αρχή της αναμέτρησης εμφανίστηκε πιο επιθετικός, με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται στο 22' με τον Πρίφτη να σώζει τετ α τετ από τον ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων, ωστόσο ο ΟΦΙ ήταν αυτός που προηγήθηκε στο σκορ στο 40', όταν μετά από σέντρα του Παπαδόπουλου Χύσι με κεφαλιά έκανε το 0-1, το οποίο έμελε να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Εθνικός Πειραιώς πίεζε για την ισοφάριση, με τους φιλοξενούμενους να αμύνονται σωστά.

Στο 75' ήρθε η ισοφάριση για τους γηπεδούχους με το Τσιλιγκίρη να κάνει το 1-1 και να δίνει άλλη τροπή στην αναμέτρηση.

Στην συνέχεια ο Εθνικός έψαχνε το τέρμα που θα του δώσει την νίκη, με την πιο χαρακτηριστική ευκαιρία να είναι αυτή 88' με το μακρινό σουτ του Κωνσταντίνου, να το αποκρούει ο Πρίφτης.

Έτσι τελείωσε η αναμέτρηση με τον ΟΦΙ να παραμένει πρώτος με ένα βαθμό διαφορά από τον δεύτερο Εθνικό και να γίνεται πρωταθλητής χειμώνα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Εθνικός Πειραιώς: Βουτσινάς, Βλάχος,  Μηλιώτης, Κορνέζος, Σμίλτος, Σκεντεράι,  Πολίτης,  Κωνσταντίνου, Μάναλης,  Τσιλιγκίρης,  Παυλάκης (62' Μπλάνκο)

ΟΦΙ: Πρίφτης , Πυθαρούλης (Μίγγας) , Κορομηλάς , Μπλεντι , Αναστασοπουλος (45' Τοπούζης) , Τζελεπης , Ποτσι , Χυσι , Μήνας (85' Γιακούδης) , Παπαδόπουλος , Μαρτσάκης