ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΚΥΠΕΛΛΟ | Ανοιχτοί λογαριασμοί...

Ανοιχτοί λογαριασμοί...

Το πρώτο ντέρμπι των συμπολιτών για τη φάση των 16 του κυπέλλου Ελλάδας δε βρήκε νικητή (1-1) και η πρόκριση θα κριθεί στο Γεντί Κουλέ όπου Εργοτέλης και ΟΦΗ θα αναζητήσουν το πολύτιμο εισιτήρια για την επόμενη φάση του θεσμού.

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα χάρη στο πανέμορφο τέρμα του Νάστου, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ο Εργοτέλης ήταν πολύ καλύτερος των ασπρόμαυρων και έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Έφορντ, ενώ λίγο έλειψε να κάνει και την ολική ανατροπή προς το φινάλε.

Έπειτα από τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά ο ΟΦΗ, πήρε την κατοχή της μπάλας, πίεσε τον Εργοτέλη και στην πρώτη καλή στιγμή που δημιούργησε κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Με μια εξαιρετική έμπνευση και εκπληκτική εκτέλεση ο Νάστος με ένα μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στο... παραθυράκι της εστίας του Κατσιμήτρου για το 0-1 στο 28'.

Οι ασπρόμαυροι προσπάθησαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους και στο 39' το σουτ του Ποτουρίδη έφυγε άουτ, ενώ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου ο Εργοτέλης έχασε δύο πολύ καλές στιγμές.

Αρχικά στο 44' με το παραλίγο αυτογκολ του Σάσι στην προσπάθειά του να διώξει, το οποίο απέκρουσε ο Στρέζος, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Καπνίδης βγήκε μόνος του απέναντι στον πορτιέρο του ΟΦΗ, ωστόσο το τελείωμά του ήταν κάκιστο με αποτέλεσμα η μπάλα να φύγει άουτ.

Στην επανάληψη ο Εργοτέλης μπήκε με διάθεση να επανέλθει στο παιχνίδι και στο 59' η πολύ όμορφη προσπάθεια του Έφορντ έφυγε ελάχιστα έξω, ενώ στο 65' οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Ο Γιακούμπου έβγαλε τη σέντρα και ο Ιατρούδης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Στρέζου για το 1-1.

Ο Εργοτέλης λίγο έλειψε να κάνει την ολική ανατροπή καθώς στο 81' ο Κουατένγκ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μιχόγεβιτς, πέρασε τον Στρέζο και πλάσαρε σε κενή εστία, όμως ο Ποτουρίδης έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Το σκορ έμεινε μέχρι το φινάλε με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει του επαναληπτικού στο Γεντί Κουλέ.

Εργοτέλης (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσημήτρος, Μαζουλουξής, Γιακούμπου, Μπουτσάκης (64' Λαμπάκης), Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης, Καπνίδης (55' Κουατένγκ), Έφορντ.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Γιαννούλης, Ποτουρίδης, Μιχόγιεβιτς, Μπράουν, Οικονόμου, Νάστος, Κοροβέσης, Σάσι (46' Πλατέλλας), Ντίνας (76' Κυριακίδης), Βουό (64' Πέρσον).

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Τέλος στην αναμέτρηση

87' Σουτ του Κουατενγκ, απομάκρυνε ο Στρέζος.

81' Σημαντική στιγμή για τον Εργοτέλη. Ο Κουατένγκ βρέθηκε απέναντι απ' τον Στρέζο έπειτα από λάθος του Μιχόγεβιτς και τον προσπέρασε απ' τα αριστερά όμως το πλασέ του απομάκρυνε ο Ποτουρίδης πάνω στην γραμμή.

76' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Στη θέση του Ντίνα περνάει ο Κυριακίδης.

65' ΓΚΟΛ για τον Εργοτέλη. Ο Ιατρούδης με ωραίο τελείωμα, έπειτα από τη σέντρα του Γιακούμπου, κάνει το 1-1 για τους κιτρινόμαυρους.

64' Στην δεύτερη τους αλλαγή προχώρησαν οι δύο προπονητές. Ο Νίκος Παπαδόπουλος ρίχνει στο ματς τον Πέρσον αντί του Βουό ενώ ο Νίκκι Παπαβασιλείου τον Λαμπάκη αντί του Μπουτσάκη.

60' Σουτ του Κουατενγκ η μπάλα άουτ.

59' Σουτ του Έφορντ, η μπάλα ελάχιστα δίπλα από τα δοκάρια του Στρέζου.

55' Πρώτη αλλαγή για τον Νίκκι Παπαβασιλείου με τον Καπνίδη να φεύγει απ' τον αγωνιστικό χώρο και τον Κουατενγκ να παίρνει τη θέση του.

46' Με μια αλλαγή ξεκίνησε το δεύτερο μέρος ο ΟΦΗ, καθώς στη θέση του Σάσι πέρασε ο Πλατέλλας.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους.

Ημίχρονο στην αναμέτρηση

45' Ο Καπνίδης από το ύψος της μεγάλης περιοχής κάνει το σουτ, όμως η μπάλα φεύγει αρκετά μέτρα έξω.

45' Σουτ του Μπρους, ο Στρέζος μπλοκάρει.

44' Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη. Ο Μπουρσέλης εκτέλεσε το φάουλ και ο Σάσι στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα προς την εστία του Στρέζου, όμως ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ απέκρουσε σε κόρνερ.

39' Μακρινό σουτ του Ποτουρίδη, η μπάλα άουτ.

37' Κίτρινη κάρτα στον Ιατρούδη για σκληρό μαρκάρισμα στον Ντίνα.

28' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ. Με ένα καταπληκτικό σουτ από τα 30 μέτρα ο Νάστος παραβιάζει την εστία του Κατσιμήτρου για το 0-1!

22' Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για τον ΟΦΗ. Μακρινό σουτ του Οικονόμου, διώχνει σε κόρνερ ο Κατσιμήτρος.

20' Έχει ανεβάσει στροφές ο ΟΦΗ, χωρίς ωστόσο να έχει δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα στην αντίπαλη άμυνα.

12' Γ'υρισμα από τα δεξιά από τον Μπράουν, ο Κατσιμήτρος μπλοκάρει εύκολα.

6' Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση με τον Εργοτέλη να έχει ισχνό προβάδισμα στην κατοχή της μπάλας.

1' Έναρξη της αναμέτρησης.

Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο κ. Βρέσκας απ' την Πιερία με βοηθούς τους Ευθυμιάδη (Πιερίας) και Γκάγκα (Λάρισας). 4ος Διαιτητής θα είναι ο κ. Πολυχρόνης απ' την Πιερία εξίσου.