ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | EUROLEAGUE | Οκτάδα ξανά για τον Παναθηναϊκό, σημαντικό διπλό για Μπαρτσελόνα

Οκτάδα ξανά για τον Παναθηναϊκό, σημαντικό διπλό για Μπαρτσελόνα

Με τις εντός έδρας νίκες του Παναθηναϊκού και της Μακάμπι, τη νίκη της ΤΣΣΚΑ κόντρα στη Νταρουσάφακα, αλλά και το πολύ σημαντικό διπλό της Μπαρτσελόνας στο Μιλάνο ολοκληρώθηκε το δεύτερο μισό της 17ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Αναλυτικότερα, νικητής αναδείχθηκε στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός με αντίπαλο τη Μπάγερν Μονάχου με 77-67.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο, ήταν εκείνη που έλεγχε το παιχνίδι καθ’ όλη τη διάρκεια και με σωστές άμυνες, αλλά και επιθέσεις έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα χωρίς μεγάλη δυσκολία, ανεβαίνοντας έτσι στην όγδοη θέση μία αγωνιστική πριν την δύσκολη αναμέτρηση με τους ‘’Μπλαουγκράνα’’ στη Βαρκελώνη.

Για του πράσινους ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ μεγάλη ήταν και η βοήθεια των Καλάθη (14π., 6ρ., 11α.), Γκιστ (13π., 4ρ., 2α.) και Λοτζέσκι (11π., 1ρ., 1α.).

Για τους φιλοξενούμενους ο Ντέρικ Γουίλιαμς ήταν κορυφαίος με 21 πόντους.

Δεκάλεπτα: 22-11, 43-32, 59-50, 77-67

Στη Κωνσταντινούπολη, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε εύκολα με 65-80 κόντρα στη Νταρουσάφακα.

Η Ρώσοι επέβαλλαν το ρυθμό τους από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης (με ένα σερί 0-11 από το 4΄-7΄) και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην ουραγό Τουρκική ομάδα, η οποία μετράει δύο νίκες και δεκαπέντε ήττες.

Για την ΤΣΣΚΑ, ο Νάντο Ντε Κολό πέτυχε 17 πόντους, ένα ριμπάουντ και μία ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ο Όζμιζρακ πέτυχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και μία ασίστ.

Δεκάλεπτα: 16-25, 34-44, 49-60, 65-80

Στο Ισραήλ, η Μακάμπι  Τελ-Αβίβ επικράτησε απέναντι στην Μπούντουτσνοστ με 81-76.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπορεί να δυσκολεύτηκε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα, καθώς  βρισκόταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος, όμως με ένα αρκετά καλό τέταρτο δεκάλεπτο τελικά επικράτησε και έφτασε στην έκτη της νίκη στη διοργάνωση σε δεκαεπτά παιχνίδια.

Για τους νικητές, ο Σκότι Γουίλμπεκιν είχε 16 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 28΄ λεπτά συμμετοχής. Από την άλλη για τους φιλοξενούμενους ο Νόρις Κόουλ, πέτυχε 25 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ.

Δεκάλεπτα:  12-18, 34-37, 59-60, 81-76

Στο Μιλάνο, η Μπαρτσελόνα πήρε ένα μεγάλο διπλό κόντρα στην Αρμάνι με 85-90.

Η Ισπανική ομάδα πίεζε από τα πρώτα κιόλας λεπτά τους γηπεδούχους και έτσι από το τρίτο δεκάλεπτο και μετά κατάφερε να πάρει μία μικρή αλλά αρκετή διαφορά από τους αντιπάλους της, η οποία βέβαια τους χάρισε εν τέλει και τη νίκη.

Μάλιστα η Ιταλική ομάδα με αυτή την εντός έδρας ήττα έπεσε στην έβδομη θέση της βαθμολογίας με οχτώ νίκες και εννιά ήττες σε δεκαεπτά αγωνιστικές.

Για τους φιλοξενούμενους, ο Τόμας Ερτέλ πέτυχε 20 πόντους,1 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ και Σέραφεν και Χάνγκα είχαν από 16 αι 15 πόντους αντίστοιχα.

Για την Αρμάνι κορυφαίος ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 20 πόντους αλλά και ο Βλαντιμίρ Μίτσοφ με 20 πόντους επίσης, με 6/12 εντός πεδιάς κι 4/8 τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 16-17, 37-36, 57-65, 85-90