ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | FOOTBALL LEAGUE | Κακός Ηρόδοτος και νέα ήττα απ' την Κέρκυρα

Κακός Ηρόδοτος και νέα ήττα απ' την Κέρκυρα

Ο Ηρόδοτος υπέπεσε στην 5η συνεχόμενη του ήττα καθώς και κόντρα στην Κέρκυρα δεν ήταν αυτός που έπρεπε πραγματοποιώντας μια κάκιστη εμφάνιση, χάνοντας με 0-2.

Οι ''κυανόλευκοι'' όπου χρησιμοποίησαν το Παγκρήτιο σαν έδρα τους λόγω επισποράς στον χλοοτάπητα της Ν. Αλικαρνασσού, δεν κατάφεραν να εκλάβουν τίποτα θετικό απ' το ματς με τους ''Φαίακες''.

Στο πρώτο ημίχρονο η Κέρκυρα είχε τις περισσότερες ευκαιρίες να σκοράρει με πρωταγωνιστή τον Κόντο.

Στο 21’ ο συγκεκριμένος παίχτης σούταρε πάνω στα σώματα και στην επαναφορά ο ίδιος έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

Λίγα λεπτά μετά ο Φραγκουλάκης είχε μια καλή ευκαιρία να σκοράρει καθώς βρέθηκε απέναντι στον Κουτσαβασίλη όμως ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας πρόλαβε να μαζέψει τη μπάλα.

Στο 26’ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και πάλι με διπλή ευκαιρία. Ο Σιατραβάνης σουτάρε αλλά η μπάλα σταμάτησε στον δεξί κάθετο δοκό του Κασμερίδη ενώ στην συνέχεια ο Κόντος από τη μικρή περιοχή αστόχησε στέλνοντας τη μπάλα ψηλα.

Στην επανάληψη και πάλι η Κέρκυρα ήταν συνεχώς στο προσκήνιο καθώς βρισκόταν συνεχώς στην επίθεση απειλώντας συνεχώς με σουτ.

Στο 64' ωστόσο η πίεση οδήγησε στο 0-1 με τον Τουράμ να πιάνει την κεφαλιά απ' τη μικρή περιοχή έπειτα από σέντρα του Μότα ανοίγοντας το σκορ στο Παγκρήτιο.

Λίγα λεπτά μετά ο Ηρόδοτος έμεινε με δέκα παίχτες, καθώς ο Κονέ δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα έπειτα από ''βουτιά'' στην περιοχή. Αυτό ήταν ένα ακόμη πλήγμα για τους γηπεδούχους μετά το γεγονός ότι βρίσκονταν πίσω στο σκορ.

Έτσι η Κέρκυρα ζευγάρωσε τα τέρματα της με τον Βίλα στο 80' εκμεταλλευόμενη και το αριθμητικό πλεονέκτημα. Η άμυνα του Ηροδότου είχε μείνει πίσω, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Κούρος έβγαλε μια σέντρα με τον Βίλα ανενόχλητος με κεφαλιά να σκοράρει για το τελικό 0-2.

Ο Ηρόδοτος έφτασε στην πρώτη του ολοκληρωμένη προσπάθεια στο 87' με τον Νύκταρη όπου έπιασε ένα καλό σουτ έξω απ' τη περιοχή αλλά αυτό πέρασε εκτός.

Αυτή η ήττα αφήνει τον Ηρόδοτο στους 12 σταθερά βαθμούς και στην 9η θέση μαζί με την Δόξα... προς το παρόν τουλάχιστον. Η Κέρκυρα σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση και πλέον είναι ισόπαλη με τον Απόλλωνα Λάρισας στους 23 βαθμούς.

Ηρόδοτος (Αρμάντο Φουτσίνι): Κασμερίδης, Χατζηλιάδης, Γιαλούσης, Δαμιανάκης, Γραικός, Μουκίδης, Κασαπάκης, Αργκιλέσι (62’ Νύκταρης), Φραγκουλάκης, Κονέ, Αγγελούδης (75’ Σιαλμάς).

Κέρκυρα (Δημήτρης Σπανός): Κουτζαβασίλης, Σπίνουλας, Ιωάννου, Θεοδωράκης, Κούρος, Ν. Κρητικός, Ζορμπάς (45’+ λ.τρ. Ντα Μότα), Κόντος (87’ Μίσκου), Λινάρδος, Σιατραβάνης (67’ Βίλα), Τουράμ.