ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Αδιόρθωτος…

Αδιόρθωτος…

Μπορεί να πήρε τα ηνία στο σκορ, να έλεγχε το παιχνίδι στη μεγαλύτερή του διάρκεια και να βρισκόταν κοντά σε μια πολύ σημαντική νίκη, όμως ο ΟΦΗ σε έναν ακόμα αγώνα δέχεται γκολ προς το φινάλε, κάτι το οποίο του στερεί πολύτιμους βαθμούς. Αυτό συνέβη και στην ισόπαλη (1-1) αναμέτρηση με τον Πανιώνιο στο Γεντί Κουλέ στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Super League.

Με διάθεση να πιέσει από τα πρώτα λεπτά μπήκε στην αναμέτρηση ο ΟΦΗ και με κύριο εκφραστή τον Κουτσιανικούλη προσπαθούσε να διασπάσει την αμυντική γραμμή του Πανιωνίου.

Τόσο στο 5’ ο βραχύσωμος μεσοεπιθετικός έβγαλε τη σέντρα με τον Παπάζογλου να μη μπορεί να τελειώσει τη φάση, ενώ το ίδιο συνέβη και στο 8’ με το σουτ του Ντίνα όμως να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κότνικ.

Ο ΟΦΗ συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και να πιέζει τους κυανέρυθρους και στο 14’ ο Πλατέλλας εκτέλεσε το κόρνερ, όμως ο Βουό από κοντά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια της εστίας των φιλοξενούμενων.

Από εκείνο το σημείο ο Πανιώνιος άρχισε να ανεβάζει ρυθμό και ισορρόπησε το παιχνίδι με τον Κόσιτς να απειλεί στο 19’, όμως ο Στρέζος απέκρουσε, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Σταυρόπουλου. Μάλιστα στο συνέχεια της φάσης ο Ντουρμισάι βρέθηκε ανενόχλητος απέναντι στον Στρέζο, όμως η κεφαλιά του πέρασε άουτ.

Αυτές ήταν και οι μοναδικές απειλές του Πανιωνίου στο πρώτο μέρος, καθώς έπειτα ο ΟΦΗ ανέκτησε τα ηνία και όχι μόνο ανέβασε τις γραμμές του, αλλά κατάφερε να κάνει και το 1-0. Ο Κουτσιανικούλης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Σταυρόπουλος γλίστρησε και ο Πλατέλλας πήρε τη μπάλα και κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Κότνικ, βάζοντας σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά. Ο ΟΦΗ κρατούσε εύκολα το υπέρ του σκορ, τη στιγμή που ο Πανιώνιος είχε την κατοχή, χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους.

Όσο περνούσαν τα λεπτά ο ΟΦΗ έδειχνε πως κρατούσε το υπέρ του σκορ, όμως και πάλι προς το φινάλε οι κρητικοί δέχθηκαν το τέρμα της ισοφάρισης. Ο Παπαγεωργίου έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Καμαρά με κοντινή κεφαλιά να κάνει το 1-1.

Το σκορ έμεινε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης με τον ΟΦΗ να «πετάει» ακόμα δύο βαθμούς στην έδρα του και να μένει καθηλωμένος στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

ΟΦΗ: Στρέζος, Μιχόγιεβιτς, Ποτουρίδης, Γιαννούλης (74’ Κοροβέσης), Μπράουν, Παπάζογλου, Νάστος, Πλατέλλας, Κουτσιανικούλης, Ντίνας (74’ Κυριακίδης), Βουό.

Πανιώνιος: Κότνικ, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Λουις Γκουστάβο, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Αλι, Οικονομίδης, Τσιλούλης (72’ Τσιλούλης), Νουρμισάι, Κόσιτς (53’ Σπιριντόνοβιτς).

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Τέλος στην αναμέτρηση

90' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο με την κεφαλιά του Λουις Γκουστάβο να περνάει άουτ.

88' Ο ΟΦΗ πιέζει αλλά δε μπορεί να φτάσει στα καρέ του Κότνικ.

83' Τριτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Στη θέση του Παπάζογλου πέρασε ο Πέρσον.

80' ΓΚΟΛ για τον Πανιώνιο! Οι φιλοξενούμενοι ισοφαρίζουν με την κεφαλιά Καμαρά σε 1-1, έπειτα από τη σέντρα του Παπαγεωργίου.

74' Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ. Στη θέση του Ντίνα περνάει ο Κυριακίδης και στη θέση του Γιαννούλη πέρασε ο Κοροβέσης.

72' Δεύτερη αλλαγή για τον Πανιώνιο. Στη θέση του Τσιλούλη πέρασε ο Καμαρά.

70' Ο Βουό από τα αριστερά προσπαθεί να απειλήσει όμως οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων διώχνουν.

67' Μεγάλη στιγμή για τον ΟΦΗ. Πλατέλλας και Βουό συνεργάζονται μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων, με τον τελευταίο να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι, όμως η μπάλα βρήκε στους αμυντικούς και κατέληξε στα χέρια του Κότνικ.

66' Από τα αριστερά ο Ντίνας προσοπαθεί να απειλήσει, πασάρει στον Πλατέλλα, όμως το σουτ του από το ύψος της μεγάλης περιοχής, πέρασε άουτ.

65' Σέντρα του Μπράουν, σουτ του Γιαννούλη η μπάλα άουτ.

63' Κιτρινη καρτα στον Γιαννούλη για σκληρό μαρκάρισμα στον Τσιλούλη.

59' Κίτρινη κάρτα στον Πλατέλλα για σκληρό μαρκάρισμα.

57' Έχει ανέβάσει στροφές ο Πανιώνιος, όμως δε μπορεί να απειλήσει την εστία του Στρέζου.

53' Αλλαγή για τον Πανιώνιο. Στη θέση το Κόσιτς πέρασε ο Σπιριντόνοβιτς.

46' Έναρξη δευτερου μέρους. Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

Στα επίσημα του Γεντί Κουλέ βρίσκονται οι Μέλο Περέιρα με τον Μιχάλη Κουκουλάκη.

Ημίχρονο στην αναμέτρηση

45' Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος για το πρώτο μέρος.

40' Καλή συνεργαστία από τους παίκτες του ΟΦΗ, με τον Ντίνα να γίνεται ο τελικός αποδέκτης όμως το σουτ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κότνικ.

38' Μακρινό σουτ του Σίντι Άλι, η μπάλα περνάει άουτ.

29' Κίτρινη κάρτα στον Οικονομίδη για σκληρό μαρκάρισμα στον Πλατέλλα.

27' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ! Ο Κουτσιανικούλης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Σταυρόπουλος γλιστράει και ο Πλατέλλας το εκμεταλλεύεται παίρνει τη μπάλα και πλασάρει σωστά τον Κότνικ για το 1-0.

22' Κίτρινη και στον Κουτσιανικούλη για διαμαρτυρία.

22' Κίτρινη κάρτα στον Παπάζογλου για σκληρό μαρκάρισμα στον Τσιλούλη.

20' Εκτέλεση φάουλ του Κόσιτς, κεφαλιά ο Σταυρόπουλος και ο Στρέζος διώχνει σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης ο Ντουρμισάι πιάνει την κεφαλιά ολομόναχος με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

19' Πρώτη ευκαιρία για τον Πανιώνιο στο παιχνίδι. Ο Κόρμπος εκτελεί το φάουλ και πατάει για τον Κόσιτς, το σουτ του οποίου σταματάει πάνω στον Στρέζο.

14' Εκτέλεση κόρνερ του Πλατέλλα, με τον Βουό να μπαίνει στη φάση, όμως το σουτ του πέρασε άουτ.

8' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, ο Κουτσιανικούλης έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ντίνας έπιασε το σουτ όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κότνικ.

5' Σέντρα από τον Κουτσιανικούλη από τα αριστερά, ο Παπάζογλου πιάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής όμως η μπάλα κοντράρει στους αμυντικούς του Πανιωνίου.

1' Έναρξη στην αναμέτρηση.

Οι δύο ομάδες μπαίνουν στα αποδυτήρια και όλα είναι έτοιμα να ξεκινήσει η αναμέτρηση. Κοντά στους 3.000 φιλάθλουυς έχει το Γεντί Κουλέ!

Το καθιωρμένο ζέσταμα από τις δύο ομάδες.

Οι φίλαθλοι του ΟΦΗ προχώρησαν σε μια εξαιρετική κίνηση καθώς κρέμασαν ένα πανό το οποίο αναφέρεται σε μια φίλαθλο του Πανιωνίου η οποία έχει καρκίνο. Το πανό αναγράφει «Κάποια στιγμή θα είναι μόνο ένα ζώδιο. Ρενάτα είσαι δύναμη. Οι φίλοι σου στον ΟΦΗ.»

Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν την αναγνωριστική τους βόλτα στο γήπεδο και έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια λίγα λεπτά πριν αρχίσουν το καθιερωμένο ζέσταμα.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ: Στρέζος, Μιχόγιεβιτς, Ποτουρίδης, Γιαννούλης, Μπράουν, Παπάζογλου, Νάστος, Πλατέλλας, Κουτσιανικούλης, Ντίνας, Βουό.

Αναπληρωματικοί: Σωτηρίου, Οικονόμου, Κυριακίδης, Κοροβέσης, Δεληγιαννίδης, Πέρσον, Νέιρα.

Πανιώνιος: Κότνικ, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Λουις Γκουστάβο, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Αλι, Οικονομίδης, Τσιλούλης, Νουρμισάι, Κόσιτς.

Αναπληρωματικοί: Μανόλιοβιτς, Μικο, Ντε Ταντέο, Σπιριντόνοβιτς, Μπανανά, Καμαρά, Μακρυλλος.