ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Το πάλεψε αλλά λύγισε από δικά του λάθη ο Εργοτέλης

Το πάλεψε αλλά λύγισε από δικά του λάθη ο Εργοτέλης

Ο Εργοτέλης δεν τα κατάφερε απέναντι στον Ηρακλή παρότι έκανε μια αξιοσημείωτη προσπάθεια στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Football League, γνωρίζοντας λίγο πριν το φινάλε την ήττα με 2-1

Ο Ηρακλής ο οποίος εκμεταλλέυτηκε συνεχή λάθη της άμυνας του Εργοτέλη μπόρεσε να σκοράρει δυς και να πάρει την δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα ενώ ο Εργοτέλης για ακόμη ένα ματς παρέμεινε χωρίς την χαρά απόκτησης κάποιου βαθμού.

Με τη συμπλήρωση των πρώτων δεκαπέντε λεπτών ο Εργοτέλης είχε την πρώτη του σημαντική στιγμή για να σκοράρει. Ο Μπουρσέλης εκτέλεσε κόρνερ με τον Μαζουλουξή να πιάνει ένα γυριστό σουτ αλλά ο τερματοφύλακας του Ηρακλή απέκρουσε.

Στο 23ο λεπτό ο Ηρακλής βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα. Η άμυνα του Εργοτέλη προδόθηκε από ένα λάθος του Μπάτζιου, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Ντούνης όπου απέναντι απ’ τον Κατσιμήτρο δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει.

Λίγα λεπτά μετά η άμυνα του Εργοτέλη βρέθηκε ξανά σε αδράνεια αλλά στάθηκε τυχερή με την συμβολή των δοκών. Ο Περόνε έβγαλε τη παράλληλη μπαλιά στην περιοχή και ο Χασομέρης με προβολή έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Τρία λεπτά πριν την εκπνοή του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν. Ο Μπουρσέλης εκτέλεσε ένα απ’ τα πολλά κόρνερ που κέρδισε η ομάδα του στο πρώτο μέρος, ο Μαζουλουξής πήδηξε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά πέτυχε το γκολ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε. Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων έσπευσαν να δημιουργήσουν και να εισέλθουν στις αντίπαλες περιοχές αλλά οι όποιες προσπάθειες τους εξουδετερώθηκαν απ’ τις καλοστημένες άμυνες.

Ο Ηρακλής είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον στο 62’ όταν ο Κουτρομάνος σέντραρε, ο Πασάς έπιασε την κεφαλιά και ο Κατσιμήτρος έδιωξε εντυπωσιακά.

Με την έλευση του τελευταίου δεκάλεπτου όμως οι κιτρινόμαυροι λύγισαν. Ο Ηρακλής εκμεταλλεύτηκε και πάλι λάθος της άμυνας και ο Περόνε με πλασέ έβαλε και πάλι την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Έως το τέλος ο Εργοτέλης προσπάθησε να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και να ισοφαρίσει όμως είχε μεγάλη νευρικότητα στο παιχνίδι του και αυτό τον εμπόδισε.

Ο Κούατενγκ είχε την σημαντικότερη ευκαιρία στα τελευταία λεπτά καθώς βρέθηκε σε θέση τετ α τετ όμως το πλασέ του απέκρουσε ο Βοσνιάδης. Στις καθυστερήσεις ο Ιατρούδης βρέθηκε σε καλή θέση για να σκοράρει όμως το πλασέ του εξουδετερώθηκε απ' τους αμυντικούς.

Οι συνθέσεις:

Ηρακλής (Μάνουελ Ρόκα):Βοσνιάδης, Κουτρομάνος, Καζναφέρης, Γιαννίτσης, Ζιαμπάρης, Κωστούλας, Πασάς, Ντούνης, Χασομέρης, Κλέιτον (63' Παναγιωτούδης), Περόνε (86' Πτηνόπουλος)

Εργοτέλης (Νίκκι Παπαδοπουλος):  Κατσιμήτρος, Μπουρσέλης (57' Γροντής), Βουτσάς (65' Οικονόμου), Μπάτζιος,  Μαζουλουξής, Bruce, Τσέλιος, Μπουτσάκης (35' Λαμπάκης), Efford, Ιατρούδης, Kwateng