ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | EUROLEAGUE | Εύκολα τη Χίμκι ο Ολυμπιακός, συνέτριψε τους «Μπλαουγκράνα» η Μακάμπι

Εύκολα τη Χίμκι ο Ολυμπιακός, συνέτριψε τους «Μπλαουγκράνα» η Μακάμπι

Με την άνετη επικράτηση του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ, με το ‘’comeback” της ΤΣΣΚΑ, με το «διπλό» της Φενέρ αλλά και την συντριβή της Μπαρτσελόνας στο Ισραήλ ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της 19ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Εύκολα επικράτησε στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός κόντρα στη Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα με 71-57.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν οι κυρίαρχοι στο παιχνίδι, καθώς είχαν τον έλεγχο από την αρχή μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης.

Έτσι, με διψήφιους τους Κώστα Παπανικολάου (14π., 6ρ., 2α.), Νίκολα Μιλουτίνοφ (13π., 7ρ.), Σάσα Βεζένκοφ (14π., 1ρ., 1α.,), Γιάνις Στρέλνιεξ (11π., 2ρ., 1α.) και Γεώργιο Πρίντεζη (10π., 8ρ.) έφτασαν σε ακόμα μία σημαντική νίκη στο θεσμό της Ευρωλίγκας.

Από την πλευρά των φιλοξενουμένων ο Τζόρνταν Μίκι ήταν κορυφαίος με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 27΄ λεπτά συμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 20-11, 32-22, 55-36, 71-57

Με κορυφαίο τον Γουίλ Κλάιμπερν η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου με 77-70.

Η «ομάδα του στρατού» μπορεί να βρισκόταν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, παρόλα αυτά με ένα αρκετά καλό τέταρτο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει το παιχνίδι, αφού βέβαια κυνηγούσε το σκορ για 33΄ λεπτά.

Για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πέρα από τον Κλάιμπερν, ο οποίος πέτυχε 20 πόντους σε 30΄ λεπτά συμμετοχής , λύσεις έδωσαν και οι Ροντρίγκεζ, Χάκετ με 11 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Από τους Βαυαρούς, οι Νιχάντ Τζέντοβιτς και Πέτερι Κόπονεν πέτυχαν από δώδεκα πόντους και οι δύο.

Δεκάλεπτα: 13-20, 35-37, 52-57, 77-70

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Μακάμπι Τελ-Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην έδρα της απέναντι στην Μπαρτσελόνα με 99-83.

Οι γηπεδούχοι, αφού προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 23-20, στη δεύτερη περίοδο με ένα κρεσέντο τρίποντων πήραν μία διαφορά, η οποία ήταν πολύ δύσκολο να αλλάξει με βάση την εικόνα του παιχνιδιού (57-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ισραηλινή ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό πετυχαίνοντας 28 ακόμα πόντους και αυξάνοντας τη διαφορά στους τριάντα τρεις (85-52).

Οι Μπλαουγκράνα το μόνο που κατάφεραν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν να πετύχουν ήταν να «ροκανίσουν» τη διαφορά με ένα 0-20 σερί το οποίο αποτελούταν από έξι τρίποντα!

Για τους νικητές ο Πάου Ρίμπας είχε 13 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ο Ταρίκ Μπλακ 16.

Δεκάλεπτα: 23-20, 57-35, 85-52, 99-83

Με το διπλό έφυγε από την Ισπανία η Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, καθώς νίκησε με 64-82 την Γκραν Κανάρια.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς και με κορυφαίο τον Νίκολα Κάλινιτς, ο οποίο είχε 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, έφτασαν σε μία άνετη εκτός έδρας επικράτηση.

Πέρα από τον Κάλινιτς, για ακόμα ένα παιχνίδι διψήφιοι ήταν και οι Βέσελι , Ντίξον και Σλούκας με 13, 10 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Από τους γηπεδούχους ο Κιμ Τιλί πέτυχε 21 πόντους σε 22΄ λεπτά συμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 19-24, 32-44, 51-56, 64-82