ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Ναμπί ... έβαζε, Στρέζος... έπιανε και σπουδαία νίκη για τον ΟΦΗ!

Ναμπί ... έβαζε, Στρέζος... έπιανε και σπουδαία νίκη για τον ΟΦΗ!

Με τον Αντίλ Ναμπί να πραγματοποιεί ονειρικό ντεμπούτο, σκοράροντας δύο τέρματα και τον Στρέζο να κατεβάζει ρολά και να αποκρούει πέναλτι σε ένα σημαντικό σημείο, ο ΟΦΗ επικράτησε με 3-0 του Παναιτωλικού και επέστρεψε στις νίκες, έπειτα από το πέρας της 17ης αγωνιστικής.

Ο Άγγλος στην πρώτη του εμφάνιση με τα ασπρόμαυρα, αποτέλεσε τον κινητήριο μοχλό του ΟΦΗ, πέτυχε δύο έξοχα σε εκτέλεση τέρματα και χάρισε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του Ηρακλείου. Από την άλλη πλευρά ο Παναιτωλικός δε διεκδίκησε ούτε άξιζε κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση, ενώ τελείωσε τον αγώνα με ποδοσφαιριστή λιγότερο λόγω της αποβολής του Κυριακίδη.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από το πρώτο σφύριγμα της έναρξης, διάθεση να πιέσουν και να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Κάτι το οποίο κατάφεραν στην πρώτη ουσιαστικά μεγάλη στιγμή στην αναμέτρηση.

Στο 27ο λεπτό ο Αντίλ Ναμπί, όντας ο κινητήριος μοχλός των κρητικών, με έξοχη εκτέλεση φάουλ, έστειλε τη μπάλα στο...  παραθυράκι της εστίας του Κυριακίδη, βάζοντας σε θέση οδηγού τον ΟΦΗ.

Από εκείνο το σημείο μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και στο 34' ο Στρέζος έδιωξε σε κόρνερ την πολύ όμορφη εκτέλεση φάουλ του Μοράρ, ενώ στο 39' ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ σταμάτησε για δεύτερη φορά τον ποδοσφαιριστή του Παναιτωλικού, αυτή τη φορά στη μεγαλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων.

Ο Μπράουν υπέπεσε σε πέναλτι πάνω στον Μανά, ο Μοράρ εκτέλεσε από τα 11 βήματα, όμως ο Στρέζος μάντεψε σωστά και έδιωξε σε κόρνερ κρατώντας το 1-0 στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά, ο ΟΦΗ είχε την κατοχή της μπάλας και σχετικά εύκολα κρατούσε το υπέρ του σκορ.

Μάλιστα η κόκκινη κάρτα στο 69' στον Κυριακίδη απλούστευσε τα πράγματα. Συγκεκριμένα ο Βουό έκλεψε τη μπάλα, βγήκε απέναντι στον Κυριακίδη, ο τελευταίος τον νίκησε, όμως έπιασε τη μπάλα εκτός περιοχής και ο διαιτητής Κοτσάνης του έδειξε την κόκκινη κάρτα.

Από αυτή τη φάση ήρθε και το δεύτερο τέρμα για τον ΟΦΗ. Ο Ναμπί εκτέλεσε το φάουλ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιαννακόπουλου αυτή τη φορά για το 2-0.

Εκεί τελείωσαν όλα, με τον Παναιτωλικό να μη μπορεί να ξαναμπεί στο παιχνίδι και τον ΟΦΗ με ένα ακόμα τέρμα με τον Βουό στο 86', να κάνει το 3-0, να ολοκληρώνει με ιδανικό τρόπο την αναμέτρηση.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΟΦΗ: Στρέζος, Γιαννούλης, Ποτουρίδης, Μιχόγιεβιτς, Μπράουν (86' Δεληγιαννίδης), Νάστος, Μεγιάδο, Ναμπί (90' Οικονόμου), Κουτσιανικούλης, Ντίνας (80' Νέιρα), Βουό.

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μάλης, Μαρινάκης, Λιάβας (60' Μπαΐροβιτς), Τσοκάνης (69' Γκασπάρ), Σοάρες, Λουσέρο, Μοράρ, Μανά, Ντίαζ, Μάζουρεκ (73' Γιαννακόπουλος).

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Tέλος στην αναμέτρηση.

90'Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Στη θέση του Ναμπί πέρασε ο Οικονόμου.

86' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ. Οι κρητικοί κάνουν το 3-0 με τον Βουό. Έπειτα από την προσπάθεια του Κουτσιανικούλη, η οποία κατέληξε στο δοκάρι, ο επιθετικός του ΟΦΗ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιαννακόπουλου.

86' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Στη θέση του Μπράουν πέρασε ο Δεληγιαννίδης.

80' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Στη θέση του Ντίνα πέρασε ο Νέιρα.

76' Σουτ του Κουτσιανικούλη, η μπάλα άουτ.

74' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ. Ξανά ο Αντίλ Ναμπί με έξοχη εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιαννακόπουλου για το 2-0.

70' Κόκκινη κάρτα για τον Κυριακίδη του Παναιτωλικού. Ο Βουό έκλεψε τη μπάλα, βγήκε απέναντι στον Κυριακίδη, ο τελευταίος τον νίκησε, όμως έπιασε τη μπάλα εκτός περιοχής και ο διαιτητής Κοτσάνης του έδειξε την κόκκινη κάρτα.

69' Δεύτερη αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Στη θέση του Τσοκάνη, μπαίνει ο Γκασπάρ.

65' Έχει πέσει αισθητά ο ρυθμός του παιχνιδιού με τον ΟΦΗ να ελέγχει.

60' Πρώτη αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Στη θέση του Λιάβα πέρασε ο Μπαΐροβιτς.

46' Χωρίς αλλαγές από τις δύο ομάδες ξεκινάει το δεύτερο μέρος.

Τέλος πρώτο ημιχρόνου.

45' Μεγάλη ευκαιρία του ΟΦΗ. Ο Ναμπί εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μεγιάδο δε μπόρεσε να στειλει τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά.

45' Σουτ του Ναμπί, αποκρούει ο Κυριακίδης σε κόρνερ.

45' Ένα λεπτό ο επιπλέον χρόνος στο πρώτο μέρος.

39' Αποκρούει το πέναλτι ο Στρέζος, στην εκτέλεση του Μοράρ.

38' Πέναλτι για τον Παναιτωλικό. Ο Μπράουν ρίχνει τον Μανά εντός περιοχής με τον διαιτητή Κοτσάνη να δείχνει την άσπρη βούλα.

34' Εκτέλεση φάουλ από τον Μοράρ, έδιωξε σε κόρνερ ο Στρέζος.

27' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ. Ο Αντίλ Ναμπί με έξοχη απευθείας εκτέλεση φάουλ ανοίγει το σκορ για τους κρητικούς!

21' Σέντρα του Μπάρουν στον Ναμπί, ο οποίος κάνει το γυριστό, όμως ο Κυριακίδης μπλοκάρει εύκολα.

13' Κίτρινη κάρτα στον Μεγιάδο για σκληρό μαρκάρισμα στον Τσοκάνη.

13' Εκτέλεση κόρνερ από τον Ναμπί, ο Βουό πιάνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα άουτ.

10' Σέντρα σουτ του Ναμπί από τα αριστερά, διώχνει σε κόρνερ ο Κυριακίδης.

10' Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά, χωρίς κάποια σημαντική στιγμή στις δύο εστίες, με τον ΟΦΗ ωστόσο να έχει την κατοχή της μπάλας.

1' Σέντρα στο παιχνίδι.

Όλα έτοιμα για την έναρξη της αναμέτρησης.

Οι ομάδες βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο για το καθιερωμένο ζέσταμα.

ΟΦΗ: Στρέζος, Γιαννούλης, Ποτουρίδης, Μιχόγιεβιτς, Μπράουν, Νάστος, Μεγιάδο, Ναμπί, Κουτσιανικούλης, Ντίνας, Βουό.

Αναπληρωματικοί:Σωτηρίου, Παπάζογλου, Οικονόμου, Κοροβέσης, Δεληγιαννίδης, Πέρσον, Νέιρα.

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μάλης, Μαρινάκης, Λιάβας, Τσοκάνης, Σοάρες, Λουσέρο, Μοράρ, Μάνα, Ντιας, Μάζουρεκ.

Αναπληρωματικοί: Γιαννακόπουλος, Μπαΐροβιτς, Τσιγγάρας, Χαντάκιας, Μιχάι, Ρόσα, Γκασπαρ.