ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Ο ΠΟΑ επέτρεψε και έσπασε το αήττητο του ΟΦΙ

Ο ΠΟΑ επέτρεψε και έσπασε το αήττητο του ΟΦΙ

Ο ΠΟΑ επικράτησε με 3-2 απέναντι στον ΟΦΙ στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του 5ου όμιλοι της Γ Εθνικής και πήρε μια σημαντική νίκη παραμονής απέναντι στο πρωτοπόρο της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Ατσαλένιου μπήκε ορεξάτη και άνοιξε το σκορ μόλις στο 14' με απευθείας εκτέλεση του Καϊμακαμούδη. Στην συνέχεια η ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη για τους γηπεδούχους με πιο χαρακτηριστική να είναι αυτή στο 30', με το σουτ του Πατινιώτη να περνάει ελάχιστα άουτ.

Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου ο ΟΦΙ άγγιξε την ισοφάριση με τον Παπαδόπουλο να σουτάρει μέσα από την μεγάλη περιοχή, αλλά η μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Μανουσάκη. Με την έναρξη της επανάληψης ήρθε η ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους και πιο συγκεκριμένα στο 50', με το Χύσι να δοκιμάζει ένα σουτ εκτός περιοχής και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ΠΟΑ πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Πατινιώτη μετά από πάσα του Καϊμακαμούδη να κάνει το 2-1. Το σύνολο του Μανώλη Σκύβαλου δεν σταμάτησε εκεί και στο 63' ο Καρβελάς έκανε το 3-1 δίνοντας ένα "μαξιλαράκι" ασφαλείας για την ομάδα του. Ο ΟΦΙ το μόνο που κατάφερε ήταν η μείωση του σκορ στο 88' με προβολή του Χύσι μετά από σέντρα του Μηνά.

Οι συνθέσεις:

ΠΟΑ: Μανουσάκης, Καρβελάς (87΄ Ρωμανάκης), Πολυζάς, Βρεττός, Σαμουηλίδης, Παπαδομιχελάκης, Νηστικάκης, Κερμενίδης (90' Κενδριστάκης), Πατηνιώτης (84' Φραγκιαδάκης), Καρλίτο, Καϊμακαμούδης

ΟΦΙεράπετρας: Πρίφτης, Αναστασόπουλος, Πιθαρούλης, Μίγγας (79' Γιουκούδης), Μηνάς, Πότσι (46' Βιγιαφάνε), Μούτσα (70' Μπάμπης), Χύσι, Τοπούζης, Παπαδόπουλος, Μαρτσάκης (83' Κορέττας)