ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | EUROLEAGUE | Σημαντική ήττα για Μπασκόνια, μεγάλο «διπλό» για τη Μπάγερν

Σημαντική ήττα για Μπασκόνια, μεγάλο «διπλό» για τη Μπάγερν

Στο τέλος της έφτασε η 20η αγωνιστική της κορυφαίας Ευρωπαϊκής διοργάνωσης με δυνατές δυνατές αναμετρήσεις για ακόμη μία φορά.

Μεγάλη ήταν η εμφάνιση της Μπάγερν Μονάχου στη Ρωσία, η οποία επικράτησε 60-71 απέναντι στην Χίμκι.

Παρόλο που, οι Βαυαροί έκαναν ένα πολύ κακό πρώτο δεκάλεπτο (28-10) και γενικότερα ένα άσχημο πρώτο ημίχρονο (40-35), στη συνέχεια αντέδρασαν και πραγματοποίησαν μία μεγάλη εμφάνιση με δυνατές άμυνες και επιθέσεις και έφτασαν σε μία ακόμα σημαντική νίκη.

Για τους φιλοξενούμενους, ο Ντέρικ Ουίλιαμς ήταν κορυφαίος με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 31΄ λεπτά συμμετοχής, ενώ πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Από την Ρωσική ομάδα, οι Μάλκολμ Τόμας και Τζόρνταν Μίκι είχαν από 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-10, 40-35, 50-56, 60-71

Την τρίτη της νίκη στη διοργάνωση σε είκοσι παιχνίδια πέτυχε η Νταρουσάφακα, καθώς νίκησε στην έδρα της με 80-75 την Μπασκόνια, αναγκάζοντας έτσι τον αντίπαλό της σε μία σημαντική ήττα.

Όπως η Μπάγερν γύρισε το παιχνίδι στη Ρωσία, έτσι και η Τουρκική ομάδα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά πήρε τα ηνία του αγώνα και ανάγκασε την Ισπανική ομάδα σε μία ήττα «σοκ», που είχε ως αποτέλεσμα να μην καταφέρει να μπει μέσα στην οκτάδα.

Για τους νικητές οι Τόνει Ντάγκλας και Μάικλ Έρικ είχαν από 21 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Ματ Τζάνινγκ είχε 18.

Δεκάλεπτα: 21-29, 45-47, 63-61, 80-75

Στο Μαυροβούνιο και συγκεκριμένα στην Ποντγκόριτσα, η Μπούντουτσνοστ πήρε τη νίκη με 75-70 κόντρα στην Γκραν Κανάρια.

Οι γηπεδούχοι, ήταν σαφώς καλύτεροι και είχαν υπό τον έλεγχο τους το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια, με αποτέλεσμα να φτάσουν στη νίκη απέναντι στην Ισπανική ομάδα.

Από τους νικητές, ο Νόρις Κόουλ  πέτυχε 20 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ, ενώ και ο Γκόγκα Μπιτάτζε βρέθηκε σε καλή βραδιά πετυχαίνοντας 16 πόντους.

Από τους φιλοξενούμενους, οι Βένε, Πάσετσνικς και Ραμπασέδα ήταν διψήφιοι με 16, 12 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 27-24, 36-38, 61-57, 75-70

Με το «διπλό» κατάφερε και έφυγε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας από την Βαρκελώνη με 76-84.

Σε ένα παιχνίδι με πάρα πολλές εναλλαγές στο σκορ, «η ομάδα του στρατού» ήταν εκείνη που τελικά βρήκε το δρόμο προς τη νίκη, με βασικό παράγοντα το καλό δεύτερο και το πολύ καλό  τέταρτο δεκάλεπτο που έκανε.

Οι γηπεδούχοι, μπορεί να απείλησαν και να γύρισαν αρκετές φορές το σκορ, όμως τελικά στο τέλος δεν άντεξαν και ηττήθηκαν.

Από του παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη ο Νάντο Ντε Κολό ήταν κορυφαίος με 25 πόντους 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ από την πλευρά των «Μπλαουγκράνα» οι Βίκτορ Κλαβέρ και Κέβιν Σέραφεν ήταν διψήφιοι με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 20-20, 41-44, 61-63, 76-84