ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΣΤΙΒΟΣ | Στα 5,70μ. ο Φιλιππίδης με φετινό ρεκόρ

Στα 5,70μ. ο Φιλιππίδης με φετινό ρεκόρ

Ξεπέρασε τα 5,70μ. στο άλμα επί κοντώ των ανδρών, ο Έλληνας πρωταθλητής στο Κότμπους της Γερμανίας.

Με μια καλή εμφάνιση ο αθλητής του Δημήτρη Κυτέα,  βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ στις φετινές διοργανώσεις. Ο Φιλιππίδης ξεκίνησε με 5,30 μ. και συνέχισε δίχως άκυρα άλματα στα 5,40 μ., 5,50 μ., 5,60 μ., άφησε τα 5,65 μ., κι έπειτα με την δεύτερη προσπάθεια ξεπέρασε τα 5,70 μέτρα.

Ο Φιλιππίδης δείχνει πως είναι σε καλή κατάσταση και πως στον αγώνα στόχο της σεζόν, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γλασκώβης, θα είναι σε θέση να πετύχει το καλύτερο δυνατό. Πρόκειται άλλωστε για τον ασημένιο πρωταθλητή Ευρώπης του 2017 και για έναν από εκείνους που θα κυνηγήσουν και φέτος το βάθρο των νικητών.

Νικητής του αγώνα ήταν ο Πιοτρ Λίσεκ, που ξεπέρασε τα 5,85 μ. και βελτίωσε την κορυφαία επίδοση φέτος στον κόσμο. Την δεύτερη θέση κατέλαβε ο Σουηδός Μέλκερ Σβαρντ Γιάκομπσον με 5,80 μ. και την τρίτη ο Σαμ Κέντρικς, που αυτή τη φορά έμεινε στα 5,70 μέτρα, όσο και ο πρωταθλητής μας που ήταν τέταρτος.