ΑΡΧΙΚΗ | ΟΦΗ | Πήρε μόνο τον βαθμό...

Πήρε μόνο τον βαθμό...

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, είχε τις ευκαιρίες ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος απέναντι στον Ατρόμητο, όμως πήρε μόνο το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) στο Γεντί Κουλέ, στο πλαίσιο της εξ αναβολής 15ης αγωνιστικής της Super League.

Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να ήταν καλύτερος ο Ατρόμητος και να προηγήθηκε με τον Κουλούρη, ωστόσο ο ΟΦΗ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Νέιρα και στην επανάληψη, παρόλο που ήταν καλύτερος δε μπόρεσε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες του σε κάποιο τέρμα που θα του χάριζε τους τρεις βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έφτασαν στην πρώτη καλή στιγμή στο 8' όταν ο Κουλούρης πήρε την κεφαλιά, έπειτα από την εκτέλεση κόρνερ του Ουάρντα, όμως ο Στρέζος απέκρουσε με δυσκολία.

Ο ΟΦΗ απάντησε με το γυριστό του Γιακουμάκη στο 15', με τον Ουάρντα στο 24' να πιάνει το σουτ μέσα στην περιοχή, έπειτα από ωραίο συνδυασμό με τον Κουλούρη, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Στρέζου.

Αυτές ήταν οι προειδοποιητικές... βολές από τους φιλοξενούμενους καθώς στο 33' κατάφεραν να προηγηθούν. Ο Ουάρντα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Χατζηισαΐας πήρε την κεφαλιά και από κοντά ο Κουλούρης με προβολή έκανε το 0-1.

Η απάντηση όμως του ΟΦΗ ήταν άμεση και στο 37' ο Κοροβέσης έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Νέιρα, με όμορφο πλασέ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μέγιερι για το 1-1.

Στην επανάληψη ο ΟΦΗ ανέβασε στροφές, μην αφήνοντας περιθώρια στους φιλοξενούμενους να αναπτυχθούν και να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη ευκαιρία.

Αντιθέτως οι γηπεδούχοι ήταν πιο κινητικοί και απείλησαν με τον Γιακουμάκη στο 67', το σουτ του οποίου σταμάτησε πάνω στον Μέγιερι, ενώ οι προσπάθειες των Μπράουν και Ναμπί πέρασαν λίγο άουτ στη συνέχεια.

Στο φινάλε ο ΟΦΗ έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Παπαστεριανό από κοντά να πλασάρει και τον Μέγιερι να κρατάει το 1-1, το οποίο έμεινε μέχρι το φινάλε με τους γηπεδούχους και τον Ατρόμητο να μοιράζονται βαθμούς.

ΟΦΗ: Στρέζος, Γιαννούλης, Μπράουν, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Νάστος (77' Παπαστεριανός), Μεγιάδο, Ναμπί, Νέιρα, Κοροβέσης (66' Ντίνας), Γιακουμάκης (75' Βουό).

Ατρόμητος: Μέγιερι, Σάκιτς, Χατζηϊσαίας, Μπουζούλατζιτς, Κιβρακίδης (44' λ. τρ. Νάτσος), Ουάρντα, Νασιμέντο (79' Ούμπιδες), Κουλούρης, Ντα Σίλβα (65' Ενσικουλού), Ρισβάνης, Καρασαλίδης.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

90' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, με τον Παπαστεριανό από κοντά να κάνει το πλασέ και τον Μέγιερι να αποκρούει.

82' Σουτ του Μπουζούλατζιτς, η μπάλα λίγο έξω.

80' Σουτ του Ναμπί από καλή θέση, η μπάλα άουτ.

79' Τρίτη αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Μάντσον ο Ούμπιδες.

77' Τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Στη θέση του Νάστου πέρασε ο Παπαστεριανός.

76' Σουτ του Μπράουν, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

75' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Στη θέση του Γιακουμάκη περνάει ο Βουό.

67' Σουτ του Γιακουμάκη, ο Μέγιερι μπλοκάρει.

66' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Στη θέση του Κοροβέση πέρασε ο Ντίνας.

65' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του Μπρούνο πέρασε ο Ενσικουλού.

62' Κίτρινη κάρτα στον Νέιρα, καθώς εμπόδισε τον Μέγιερι.

51' Κίτρινη κάρτα στον Νάστο για μαρκάρισμα πάνω στον Μπρούνο.

46' Έναρξη δευτερου μέρους χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες.

Ημίχρονο στο παιχνίδι

44' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ατρόμητο. Στη θέση του τραυματία Κιβρακίδη πέρασε ο Νάτσος.

43' Κίτρινη κάρτα στον Μαντσον για σκληρό μαρκάρισμα στον Κοροβέση και κίτρινη κάρτα στον Ποτουρίδη για διαμαρτυρία.

37' ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ! Άμεση απάντηση για τους κρητικούς με τον Νέιρα! Απο δεξιά έβγαλε τη συρτή σέντρα ο Κοροβέσης, με τον Νέιρα να κάνει το πλασέ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μέγιερι για το 1-1!

33' ΓΚΟΛ για τον Ατρόμητο! Ο Ουάρντα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Χατζηισΐας πήρε την πρώτη κεφαλιά με τον Κουλούρη με κοντινή προβολή να κάνει το 0-1!

24' Μεγάλη στιγμή για τον Ατρόμητο. Ο Κουλούρης βγήκε στην αντεπίθεση, έδωσε στον Ουάρντα κι εκείνος έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή με τη μπάλα να περνάει άουτ.

19' Ωραίος συνδυασμός Ουάρντα Κουλούρη με τον πρώτο να κάνει το σουτ και τη μπάλα να περνάει άουτ.

15' Σέντρα του Μεγιάδο, με τον Γιακουμάκη να κάνει το γυριστό και τη μπάλα να περνάει άουτ.

8' Πρώτη καλή στιγμή για τον Ατρόμητο στο παιχνίδι. Ο Ουάρντα εκτέλεσε το κόρνερ με τον Κουλούρη να πιάνει την κεφαλιά και τον Στρέζο να αποκρούει με δυσκολία.

1' Έναρξη του παιχνιδιού.

Όλα έτοιμα για να ξεκινήσει η αναμέτρηση.

Οι δύο ομάδες έχουν βγει στον αγωνιστικό χώρο για το καθιερωμένο ζέσταμα.

ΟΦΗ: Στρέζος, Γιαννούλης, Μπράουν, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Νάστος, Μεγιάδο, Ναμπί, Νέιρα, Κοροβέσης, Γιακουμάκης.

Αανπληρωματικοί: Σωτηρίου, Ντίνας, Βουό, Κυριακίδης, Παπαστεριανός, Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου.

Ατρόμητος: Μέγιερι, Σάκιτς, Χατζηϊσαίας, Μπουζούλατζιτς, Κιβρακίδης, Ουάρντα, Νασιμέντο, Κουλούρης, Ντα Σίλβα, Ρισβάνης, Καρασαλίδης.

Αναπληρωματικοί: Θεοδωράκης, Κατράνης, Νάτσος, Ούμπιδες, Μανούσος, Ν' Σικουλού, Κορτ.