ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | EUROLEAGUE | «Βαριά» ήττα για τον Ολυμπιακό, μεγάλο παιχνίδι στο Μόναχο

«Βαριά» ήττα για τον Ολυμπιακό, μεγάλο παιχνίδι στο Μόναχο

Με την «βαριά» εντός έδρας ήττα του Ολυμπιακού, την ανατροπή-νίκη της Χίμκι, την επικράτηση της Μπασκόνια αλλά και με τη μεγάλη νίκη της Μπάγερν μετά από δύο παρατάσεις στη Γερμανία ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της 21ης αγωνιστικής της Euroleague.

Με ένα πολύ κακό πρώτο και τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε μέσα στο ΣΕΦ από την Μπαρτσελόνα με 55-76.

Αρχικά, οι ερυθρόλευκοι μπήκαν στο παιχνίδι έχοντας μεγάλη αστοχία τόσο στο τρίποντο όσο και στο δίποντο, ενώ η καλή άμυνα της Ισπανική ομάδας σε συνδυασμό με το άγχος είχαν ως αποτέλεσμα να τους κρατήσουν σε αρκετά χαμηλό σκορ για την πρώτη περίοδο (6-27), αφού έβαλαν μόλις έξι πόντους!

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλάτ κατάφερε να βρει ρυθμό πετυχαίνοντας 22 πόντους (22-11), όμως από εκεί και μετά δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω, καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και έλεγχαν το παιχνίδι μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης.

Από τους γηπεδούχους οι Στρέλνιεξ και Μιλουτίνοφ είχαν από 13 πόντους, ενώ για τους νικητές ο Σίνγκλετον είχε 18.

Δεκάλεπτα: 6-27, 28-38, 43-55, 55-76

Στη Ρωσία, η Χίμκι κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και να πάρει τη νίκη απέναντι στην Ζαλγκίρις με 74-64.

Μπορεί η ομάδα του Σάρας να βρισκόταν μπροστά με εννιά πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, παρόλα αυτά στη τελευταία περίοδο «στοιχειώθηκαν» από την αστοχία τους (2/6 τρίποντα, 1/7 δίποντα), με αποτέλεσμα οι Ρώσοι να το εκμεταλλευτούν και να πάρουν την εντός έδρας νίκη που τους έκανε να προσπεράσουν τους πράσινους στη βαθμολογία.

Για την Λιθουανική ομάδα ο Γκριγκόνις είχε 15 πόντους σε 28 λεπτά συμμετοχής, ενώ για τους γηπεδούχους ο Τζόρνταν Μίκι είχε 20 με 9 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 19-17, 36-37, 47-56, 74-64

Εύκολη ήταν η επικράτηση της Μπασκόνια απέναντι στην Μακάμπι Τελ-Αβίβ με 97-73.

Οι γηπεδούχοι έλεγχαν το ματς καθ’ όλη τη διάρκεια και δεν άφησαν τους αντιπάλους τους να κάνουν το παιχνίδι τους και να απειλήσουν, φτάνοντας έτσι με άνεση στην δέκατη νίκη τους στην διοργάνωση και παίρνοντας έστω και προσωρινά την όγδοη θέση.

Από τους νικητές ο Βόιτμαν είχε 20 πόντους, ο Χίλιαρντ 19, ο Βιλντόζα 16 και ο Σίλντς 13, ενώ από την άλλη πλευρά ο Γουίλμπεκιν είχε 19 σε 27΄ λεπτά συμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 26-18, 54-41, 81-57, 97-73

Στη Γερμανία και συγκεκριμένα στο Μόναχο, η Μπάγερν Μονάχου μετά από δύο παρατάσεις ήταν η νικήτρια κόντρα στην Φενέρμπαχτσε με 90-86.

Σε ένα παιχνίδι που υπήρξαν συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ αλλά και πολύ θέαμα και «σασπένς» οι Βαυαροί ήταν εκείνοι, οι οποίοι κατάφεραν να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην πρωτοπόρο της διοργάνωσης μετά από δύο παρατάσεις, ακόμα και αν δεν μπόρεσαν να επικρατήσουν στην κανονική διάρκεια, αφού δέχτηκαν το καλάθι από τον Έλληνα γκαρντ, Κώστα Σλούκα, λίγο πριν τη λήξη του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου.

Από τους γηπεδούχους οι Στέφαν Γιόβιτς και Ντέρικ Ουίλιαμς ήταν κορυφαίοι για ακόμη μία φορά έχοντας 19 πόντοι και οι δύο σε 35΄ και 36΄ λεπτά συμμετοχής αντίστοιχα.

Για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ο Ντίξον είχε 23 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 20-21, 29-34, 52-52, 66-66, 80-80 (πρώτη παράταση), 90-86 (δεύτερη παράταση)