ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | EUROLEAGUE | Νίκησε και ελπίζει ο Παναθηναϊκός, μεγάλο ματς στην Ισπανία

Νίκησε και ελπίζει ο Παναθηναϊκός, μεγάλο ματς στην Ισπανία

Με την εύκολη επικράτησε της ΤΣΣΚΑ και της Ρεάλ, την πολύτιμη νίκη του Παναθηναϊκού αλλά και την περιπετειώδη επικράτηση της Αρμάνι ολοκληρώθηκε το δεύτερο μισό της 21ης αγωνιστική της κορυφαίας Ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Μεγάλη και σημαντική εντός έδρας νίκη κατάφερε να πάρει ο Παναθηναϊκός ο οποίος επικράτησε με 88-75 κόντρα στην Αναντολού Εφές.

Οι πράσινοι ελέγχοντας το παιχνίδι από την αρχή μέχρι και το τέλος, έφτασαν σε ένα σημαντικό θετικό αποτέλεσμα για τη συνέχεια της διοργάνωσης αλλά και της προσπάθειας τους για το κυνήγι μίας θέσης στην οκτάδα.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο με κορυφαίο τον Νικ Καλάθη,ο οποίος πέτυχε double-double με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 13 ασίστ πήρε την ένατη νίκη της στη διοργάνωση και πλέον η επικράτηση και στα επόμενα παιχνίδια που θα ακολουθήσουν είναι μονόδρομος, αν θέλει να έχει ελπίδες για την είσοδο στους οκτώ.

Εκτός από τον Καλάθη, πολύ καλό παιχνίδι έκαναν και οι Τόμας, Κιλπάτρικ και Γκιστ με 14, 13 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Από την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, ο Ροντρίγκο Μπομπουά είχε 15 πόντους, ενώ οι Σίμον και Πλάις είχαν από 14 και 13.

Δεκάλεπτα: 24-16, 42-37, 61-56, 88-75

Στη Ρωσία η ΤΣΣΚΑ επικράτησε εύκολα με 99-69 απέναντι στην Μπούντουτσνοστ.

Η «ομάδα του στρατού» είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης από την έναρξη έως και το τέλος και με κορυφαίο τον Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος είχε 26 πόντους , 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ σε 28 λεπτά, έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα που τους χάρισε την δέκατη έκτη νίκη τους στη διοργάνωση σε είκοσι ένα αγωνιστικές.

Από τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη, μεγάλη ήταν και η βοήθεια των Χάκετ, Ροντρίγκεζ και Χάινς που είχαν από 17, 14 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Για τους φιλοξενούμενους ο Νόρις Κόουλ και ο Τζέιμς Μπέλ ήταν διψήφιοι με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 28-20, 52-47, 72-61, 99-69

Η Ρεάλ Μαδρίτης έφυγε με το «διπλό» από την Πόλη, αφού επικράτησε με 82-86 κόντρα στην Νταρουσάφακα.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε το παιχνίδι υπό τον έλεγχο της μόνο για τα δύο πρώτα δεκάλεπτα, καθώς από εκεί και μετά οι αντίπαλοι αντέδρασαν.

Μπορεί οι «Μαδριλένοι» να είχαν το προβάδισμα μέχρι και στα τελευταία λεπτά της τέταρτης περιόδου, παρόλα αυτά λίγο έλειψε να χάσουν το παιχνίδι, όμως χάρις στις εύστοχες βολές των Ταβάρες και Καμπάτσο στα τελευταία δευτερόλεπτα κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο.

Για τους γηπεδούχους, ο Ντάγκλας είχε 27 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 29 λεπτά συμμετοχής, ενώ για τους φιλοξενούμενους οι Άνθονι Ράντολφ και Τρέι Τόμκινς είχαν από 15.

Δεκάλεπτα: 16-23, 38-53, 59-72, 82-86

Στη Gran Canaria Arena, σε ένα δυνατό παιχνίδι με ''σασπένς''  η Αρμάνι Μιλάνο κατάφερε να φύγει με το «διπλό» κόντρα στην Γκραν Κανάρια, αφού επικράτησε με 104-106 στη παράταση.

Σε ένα ματς με αρκετές εναλλαγές στο σκορ η ανανεωμένη Ιταλική ομάδα (λόγω της προσθήκης του Νάναλι) κατάφερε εν τέλει να πάρει τη πολύτιμη νίκη.

Από τους νικητές ο Μίτσοφ ήταν κορυφαίος με 24 πόντους, ενώ πολύ μεγάλη εμφάνιση έκαναν και οι Μάικ Τζέιμς και Τζέιμς Νάναλι με 22 πόντους και οι δύο.

Από τους γηπεδούχους, ο Μάρκους Έριξον έκανε σπουδαία εμφάνιση με 28 πόντους σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 28-27, 46-39, 67-68, 89-89, 104-16 (παράταση)