ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | FOOTBALL LEAGUE | Απέδρασε απ' την Θεσσαλονίκη ο Πλατανιάς

Απέδρασε απ' την Θεσσαλονίκη ο Πλατανιάς

Ο Πλατανιάς έμεινε όρθιος στο Καυτατζόγλιο στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Football League, παίρνοντας λίγα λεπτά πριν την λήξη μια σπουδαία ισοπαλία (2-2) απέναντι στον Ηρακλή, με ήρωα τον Μπιανκόνι ο οποίος σκόραρε δυς.

Ο Ηρακλής μπήκε με τους καλύτερους οιωνούς στο παιχνίδι καθώς μόλις στο τρίτο λεπτό πήρε το προβάδισμα, με τον Κουτρουμάνο να δίνει στον Περόνε, αυτός γύρισε ωραία στον Βιτλή που είχε μπει στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα.

Ο Πλατανιάς προσπάθησε να αντιδράσει στην συνέχεια με τον Ηρακλή να διατηρεί όμως τα ηνία, καθ' όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι Χανιώτες έφτασαν στην ισοφάριση έπειτα από ένα υπέροχο γκολ του Μπιανκόνι.

Ο σέντερ φορ της ομάδας του Πλατανιά κοντρόλαρε τη μπάλα με το στήθος του και με ένα τρομερό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του γκολκίπερ του Ηρακλή φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Η χαρά όμως δεν κράτησε για πολύ. Ο Ηρακλής ξαναπήρε τα ηνία με πετυχαίνοντας ένα περίεργο γκολ. Ο Ορφανίδης έκανε την ενέργεια έκανε την πάσα προς τον Περόνε ο οποίος πήγε να πάρει τη μπάλα μπροστά του και με το κοντρόλ που έκανε έδωσε μια περίεργη τροχιά στη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα η αναμέτρηση σημαδέυτηκε από πολλά νεύρα και άλλες χαμένες ευκαιρίες απ' τους γηπεδούχους.

Όμως ο Πλατανιάς είπε την τελευταία του λέξη στο 93'. Εκμεταλλεύτηκε τις χαμένες στιγμές του ''Γηραιού'' και από ένα φάουλ ήρθε και πάλι η ισοφάριση με μια γυριστή κεφαλιά του Μπιανκόνι.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μανουέλ Ρόκα): Βοσνιάδης, Κουτρομάνος, Βιτλής, Γιαννίτσης, Ζιαμπάρης, Κωστούλας, Νιαμπούγιου, Παναγιωτούδης, Μουνιόθ, Κλέιτον, Περόνε.
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιάννης Τάτσης): Γκόλζ, Ουές, Ποζαντζίδης, Τσιαμούρης, Ρουσσάκης, Μαγκιτς, Παπανικολάου, Καραγκούνης, Μπιακόνι, Μπερντόμο, Κόρτσαμ.