ΑΡΧΙΚΗ | ΑΛΛΑ ΣΠΟΡ | ΣΤΙΒΟΣ | Ξεχώρισαν οι Έλληνες αθλητές σε Καρλσούη και Μόντεβιλ

Ξεχώρισαν οι Έλληνες αθλητές σε Καρλσούη και Μόντεβιλ

Έντονη ήταν η Ελληνική παρουσία στα ευρωπαϊκά μίτινγκ της Καρλσούης και του Μόντεβιλ, με τους αθλητές μας να πραγματοποιούν εξαιρετικές εμφανίσεις.

Με άλμα στα 4,71μ. η Κατερίνα Στεφανίδη κατέκτησε την πρώτη θέση στο IAAF Indoor Tour της Καρλσρούης στη Γερμανία. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια μοιράστηκε την πρώτη θέση με τις Σιντόροβα και Νιούμαν. Η Στεφανίδη μπήκε στον αγώνα στα 4,63 μ. και μετά το 4,71 μ. δεν κατάφερε να ξεπεράσει το 4,78 μ., ύψος στο οποίο είχε καλή πρώτη προσπάθεια. Η Στεφανίδη είναι αρκετά καταβεβλημένη το τελευταίο δεκαήμερο εξαιτίας ίωσης που την ταλαιπωρεί και δεν της επιτρέπει να γυμναστεί σωστά.

Η Νικόλ Κυριακοπούλου, κατέλαβε την πέμπτη θέση με άλμα στα 4,63μ., ξεκίνησε τον αγώνα της με επιτυχημένο άλμα στα 4,40 μ., πέρασε με την δεύτερη τα 4,55 μ. και με τον ίδιο τρόπο τα 4,63 μέτρα. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια θα έχει την ευκαιρία για καλύτερες επιδόσεις στην Μαδρίτη, στον τρίτο αγώνα της σειράς IAAF Indoor Tour. Η Κυριακοπούλου έχει ως στόχο της σεζόν τη διάκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Γλασκώβης.

Ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε την πέμπτη θέση κατέκτησε στο μήκος των Ανδρών,  με άλμα  στα 7,82 μέτρα. Ο άλτης του Γιώργου Πομάσκι θα συνεχίσει τους αγώνες του στη Μαδρίτη στις 8 Φεβρουαρίου. Νικητής του αγώνα ήταν ο Τόμπις Νίλσον με 8,08 μ. Ο Τεντόγλου προέρχεται από το 7,99 μ. στο Μιραμάς της Γαλλίας, που είναι το ατομικό του ρεκόρ στον κλειστό στίβο.

Στο μίτινγκ κλειστού στο Μοντεβίλ στης Γαλλίας , ο Εμμανουήλ Καραλής, κατάφερε να βρεθεί και πάλι σε υψηλά αγωνιστικά επίπεδα. Ο νεαρός αθλητής ξεπέρασε τα 5,75 μ. για να κλείσει θέση στην ομάδα για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού της Γλασκώβης και παράλληλα να βελτιώσει το πανελλήνιο ρεκόρ Κ23 το οποίο ήταν, 5,55.

Τρεις κούρσες σε δύο διαδοχικές ημέρες έκανε ο Κώστας Δουβαλίδης,  διανύοντας  την απόσταση των 60μ. με εμπόδια, σε 7.73 και βελτίωσε τη φετινή του επίδοση καταλαμβάνοντας την τέταρτη θέση. Ο έμπειρος αθλητής θα κάνει τον επόμενο αγώνα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, όπου θα κυνηγήσει την πρώτη του κούρσα στη σεζόν κάτω από τα 7.70. Νικητής στα 60 μ. εμπ. ήταν ο Τζάρετ Ίτον με 7.58.

Η Ραφαέλα Σπανουδάκη, έκανε δύο κούρσες μέσα σε λίγες ώρες. Η πρωταθλήτρια μας πέτυχε 7.39 στον τελικό και κατέλαβε την τρίτη θέση. Νικήτρια στα 60 μ. ήταν η Κριστίνα Στούι με 7.32.

Στο επί κοντώ αγωνίστηκε ο Πέτρος Χατζίου, ο οποίος ξεπέρασε τα 5,10 μέτρα.

Ο Παναγιώτης Τριβυζάς έτρεξε στη διαδρομή των 60 μ. και  πέτυχε 6.73 στον τελικό.