ΑΡΧΙΚΗ | ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ | Λύγισε ο Εργοτέλης κόντρα στον Αστέρα

Λύγισε ο Εργοτέλης κόντρα στον Αστέρα

Ο Εργοτέλης παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων και δεχόμενος ένα γκολ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ηττήθηκε 0-1 απ' τον Αστέρα Τρίπολης στο πλαίσιο της πρώτης φάσης του προημιτελικού για το Κύπελλο.

Ο Αστέρας ήταν ανώτερος απ' την αρχή του παιχνιδιού στο βροχερό Παγκρητιο, και έχασε πολλές καλές ευκαιρίες μπροστά στα καρέ του Κατσιμήτρου.

Οι ''κιτρινόμαυροι'' δέχθηκαν ένα πλήγμα με δύο τραυματισμούς έως το 25ο λεπτό. Ο νεοαποκτηθέντας παίχτης του Εργοτέλη ο Μπαχανάκ έκανε το ντεμπούτο του σήμερα αλλά λίγο πριν το πρώτο 20λεπτο ένιωσε ενοχλήσεις και αυτό ανάγκασε τον Νίκκι Παπαβασιλείου να τον αποσύρει.

Το ίδιο συνέβη και με τον Έφορντ λίγα λεπτά μετά, κάτι που αποπροσανατόλισε τα σχέδια της ομάδας.

Ο Αστέρας ήταν ιδιαίτερα απειλητικός σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους αλλά αυτό που έψαχνε το πέτυχε στην αρχή της επανάληψης.

Στο 50' ο Ρόλλε σε μια περίεργη φάση όπου υπήρξε σύγχυση στα καρέ του Εργοτέλη η μπάλα ήρθε στα πόδια του όπου με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο ρυθμός άρχισε να πέφτει με τον Εργοτέλη να προσπαθεί να αντιδράσει αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν σε θέση να αφήσουν αρκετούς χώρους.