ΑΡΧΙΚΗ | ΜΠΑΣΚΕΤ | EUROLEAGUE | Τρίτη σερί ήττα για τον Ολυμπιακό, σημαντική νίκη για Μπαρτσελόνα

Τρίτη σερί ήττα για τον Ολυμπιακό, σημαντική νίκη για Μπαρτσελόνα

Με την εκτός έδρα ήττα του Ολυμπιακού στο Ισραήλ, την εύκολη επικράτηση της Εφές, τη νίκη των «Μπλαουγκράνα» αλλά και διπλό της Χίμκι στην έδρα των Μαυροβούνιων ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της 22ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Την τρίτη του σερί ήττα γνώρισε ο Ολυμπιακός, καθώς ηττήθηκε στο Ισραήλ από την Μακάμπι Τελ-Αβίβ με 65-64.

Παρόλο που ο Βασίλης Σπανούλης έκανα πολύ καλό παιχνίδι (αφού πέτυχε και 9 συνεχόμενους πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο), τελικά η ομάδα του δεν τα κατάφερε μετά από το χαμένο σουτ του Πρίντεζη στα τελευταία δευτερόλεπτα και έτσι  γνώρισε την εκτός έδρας ήττα, σε ένα παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στο πόντο.

Για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ο οποίος πήρε την πρώτη του νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό, οι Ταρίκ Μπλακ και Σκότι Ουίλμπεκιν ήταν κορυφαίοι με 19 και 17 πόντους αντίστοιχα, ενώ για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ο Σπανούλης και ο Γκος είχαν από 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 14-16, 26-29, 45-42, 65-64

Εύκολη εντός έδρας νίκη πήρε η Αναντολού Εφές κόντρα στην Γκραν Κανάρια με 93-74.

Αρχικά, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι έχοντας το προβάδισμα στη πρώτη περίοδο με τη διαφορά επτά πόντων (26-19), όμως στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η Ισπανική ομάδα ήταν εκείνη που είχε το σκορ υπέρ της με 43-46.

Στη συνέχεια, στο τρίτο δεκάλεπτο η Τουρκική ομάδα πήρε και πάλι το προβάδισμα με εννιά πόντους διαφορά, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα να κερδίσει το ματς με το άνετο +19.

Από την ομάδα του Αταμάν, ο Σίμον ήταν κορυφαίος με 25 πόντους σε 27 λεπτά συμμετοχής, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Χάνα είχε από 16.

Δεκάλεπτα: 26-19, 43-46, 69-60, 93-74

Την δεύτερη συνεχόμενη της νίκη πήρε η Χίμκι, η οποία επικράτησε με 90-98 στην Ποντγκόριτσα  απέναντι στην Μπούντουτσνοστ, συνεχίζοντας έτσι την προσπάθεια της για μία θέση στην οκτάδα.

Σε ένα παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ, η Ρωσική ομάδα ήταν αυτή που τελικά πήρε το παιχνίδι με κορυφαίο τον Τζόρνταν Μίκι για ακόμη μία φορά, ο οποίος είχε 25 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Από τους γηπεδούχους, παρά την ήττα ακόμα μία καλή εμφάνιση έκαναν οι Νόρις Κόουλ και Γκόγκα Μπιτάτζε με 20 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 20-22, 46-45, 65-68, 90-98

Σημαντική νίκη κατάφερε να πάρει η Μπαρτσελόνα στην έδρα της, απέναντι στην Ζαλγκίρις του Γιασικεβίτσιους  με 78-72.

Οι γηπεδούχοι έχοντας το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια  του ματς πήραν εν τέλει ένα σημαντικό θετικό αποτέλεσμα που τους δίνει ώθηση, ώστε να παλέψουν για τη διεκδίκηση μίας θέσης στην τετράδα.

Από τους νικητές οι Χάνγκα, Σεραφέν, Τόμιτς και Οριόλα ήταν διψήφιοι με 14, 12, 11 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την πλευρά των φιλοξενουμένων ο Μιλάκνις ήταν κορυφαίος με 17 πόντους και 1 ασίστ σε 27΄ λεπτά συμμετοχής.

Δεκάλεπτα: 23-20, 45-38, 60-62, 78-72