ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | ΤΟΠΙΚΟ | Α2 ΕΠΣΗ: Νίκη με ανατροπή για τους Νέους Εργοτέλη

Α2 ΕΠΣΗ: Νίκη με ανατροπή για τους Νέους Εργοτέλη

Με τη νίκη των Νέων Εργοτέλη και το 3-0 α.α. της Δαμάστας ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της 21η αγωνιστικής της Α2 PWM MEDICAL κατηγορίας της ΕΠΣΗ.

Μεγάλη νίκη κατάφεραν να πάρουν οι Νέοι Εργοτέλη απέναντι στην ομάδα της Χερσονήσου με 5-2, αφού ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ στα τελευταία δέκα λεπτά του ματς.

Στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι ήταν φανερά ανώτεροι «άνοιξαν» το σκορ με τον Ταμπάκη στο 27ο λεπτό, ενώ στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα για δεύτερη φορά πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν πριν την ανάπαυλα ήταν να μειώσουν σε 1-2 με τον Σταματάκη στις καθυστέρησεις, έτσι η ομάδα της Χερσονήσου πήγε στα αποδυτήρια με το δείκτη του σκορ να βρίσκεται στο 1-2 υπέρ της.

Στο δεύτερο μέρος υπήρξαν ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, παρόλα αυτά το τελευταίο δεκάλεπτα ήταν αυτό στο οποίο ήρθαν τα πάνω κάτω στο παιχνίδι.

Αρχικά, ο Μαυρής ισοφάρισε σε 2-2 στο 80ο λεπτό με κεφαλιά, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μαυράκης έκανε την μεγάλη ανατροπή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Βέβαια, μπορεί οι Νέοι Εργοτέλη να έκαναν την ανατροπή, όμως έξι λεπτά μετά  από το γκολ του Μαυράκη, ο Μπερνίκου βρήκε και εκείνος το στόχο προς την εστία, κάνοντας το 4-2, με αποτέλεσμα να δώσει ακόμα μεγλύτερο προβάδσιμα στην ομάδα του.

Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε με και πάλι με εύστοχη εκτέλεση από την εσχάτη των ποινών ο Γιαπετζάκης στις καθυστερήσεις.