ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Γ ΕΘΝΙΚΗ | Μεγάλος κερδισμένος ο Γιούχτας

Μεγάλος κερδισμένος ο Γιούχτας

Με την 18η αγωνιστική του 5ου ομίλου της Γ εθνικής να ολοκληρώνεται , ο Γιούχτας πλησίασε στον 1 βαθμό τον πρωτοπόρο Εθνικό- που ηττήθηκε στον Πειραιά από την Επισκοπή -και βλέπει πλέον στα ίσα άνοδο! Συνέχεια στα κακά για τον ΟΦΙεράπετρας στο Κερατσίνι ενώ ο ΠΟΑ κατάφερε να πάρει το βαθμό στην έδρα του Αμπελακιακού.

Ακόμη μια σπουδαία νίκη πηρέ ο Γιουχτας στην προσπάθεια του για την άνοδο. Η ομάδα των Αρχανών επιβλήθηκε με 2-0 της Προοδευτικής με τον Τριαντάφυλλου να σκοράρει δις, το πρώτο μάλιστα με ωραία εκτέλεση φάουλ. Με αυτό το τρίποντο οι αρχανιώτες πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής του ενός βαθμού τον πρωτοπόρο Εθνικό που ηττήθηκε στην έδρα του απ την Επισκοπή.

Το γκολ για τους ρεθυμνιώτες σημείωσε ο Κατσικοκέρης στο 70ο λεπτό, «πληγώνοντας» την πρώην ομάδα του. Παράλληλα στο Κερατσίνι ο ΟΦΙ γνώρισε οδυνηρή ήττα από την ομώνυμη ομάδα δεχόμενος μάλιστα το γκολ που έκρινε το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά με πέναλτι Πάντως η ομάδα της Ιεράπετρας έχει πολλά και δικαιολογημένα παράπονα από την διαιτησία καθώς αγωνιζόταν από το 40 με παίκτη λιγότερο λογω αποβολής του Βογιατζή.

Στην κρητική μονομαχία ανάμεσα σε Νεάπολη και Παλαιόχωρα οι Χανιώτες πήραν σπουδαίο διπλό χάρη στα γκολ των Μανουσάκη , Παλιάτσιου και Πάγκαλου, ενώ ο Πεταυράκης είχε μειώσει προσωρινά για τους γηπεδούχους.

Ο ΠΟΑ πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα του Αμπελακιακού ,ενώ κάλλιστα θα μπορούσε να πάρει «ολόκληρο» το ματς αν ήταν πιο εύστοχος στην τελική του προσπάθεια.

Με το «χ» οι δυο ομάδες παραμένουν ισόβαθμες στους 18 βαθμούς. Τέλος,  στο πειραιώτικό ντέρμπι ο Ιωνικός διέλυσε τον Ατρόμητο Πειραιά με 5-0 και « έπιασε» την Ιεράπετρα στην 3η θέση με 32 βαθμούς. Τα γκολ πέτυχαν οι Κατσικογιάννης και Μακρίδης ενώ χατ τρικ σημείωσε Κουιρουκίδης για να για να συμπληρωθούν τα 5 τέρματα.