ΑΡΧΙΚΗ | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | CHAMPIONS LEAGUE | «Γαλλικός» θρίαμβος στο Μάντσεστερ, προβάδισμα για την Ρόμα

«Γαλλικός» θρίαμβος στο Μάντσεστερ, προβάδισμα για την Ρόμα

Εντυπωσιακή ήταν η επανέναρξη του UEFA Champions league με την Παρί Σεν Ζερμέν να νικάει 0-2 την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και την Ρόμα να νικάει 2-1 την Πόρτο και να παίρνουν προβάδισμα για το εισιτήριο στους «8» της διοργάνωσης.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Παρί Σεν Ζερμέν διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο «Ολντ Τράφορντ», στην πρώτη μεγάλη αναμέτρηση της φάσης των «16» της διοργάνωσης, με μεγάλους νικητές τους «Παριζιάνους» με σκορ 2-0 και πλέον να βρίσκονται ένα βήμα από τα προημιτελικά.

Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με την μπάλα πάνω-κάτω και από τις δύο ομάδες, στο δεύτερο ημίχρονο όμως και αφού οι «Κόκκινοι Διάβολοι» έκαναν δύο αναγκαστικές αλλαγές στην ανάπαυλα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και με τον Άνχελ Ντι Μαρία να είναι σε τρομερή βραδιά απέναντι στην πρώην ομάδα του, μοίρασε δύο ασίστ στους Κιμπέμπε και Εμπαπέ για να διαμορφώσουν το σκορ του αγώνα.

Η Παρί είχε και άλλες ευκαιρίες για να πολλαπλασιάσει το σκορ αλλά ο Ντε Χέα κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Πολ Πογκμπά δέχτηκε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε, χάνοντας τον επαναληπτικό στο Παρίσι.

Στο άλλο ματς της βραδιάς, η Ρόμα επικράτησε με 2-1 της Πόρτο στην Ρώμη παίρνοντας μικρό προβάδισμα πρόκρισης. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Νίκολο Ζανιόλο που πέτυχε και τα δύο τέρματα των γηπεδούχων, ενώ οι Πορτογάλοι μείωσαν με τον Άντριαν Λόπεζ αφήνοντας ανοιχτό το μάτς στο «Ντραγκάο».